Wypróżnienia są częścią procesu trawienia organizmu. W ten sposób twoje ciało pozbywa się odpadów, którymi są: niestrawione tłuszcze, dodatkowa woda, bakterie, białka i niestrawione resztki jedzenia. Regularne wypróżnienia wyglądają inaczej w zależności od osoby, ale ogólnie powinieneś mieć co najmniej trzy wypróżnienia tygodniowo. Zdrowe osoby mają od jednego do trzech stolców dziennie. Jeśli masz mniej wypróżnień, lub jeśli stolce są wysuszone, a wypróżnianie się jest trudne i bolesne, prawdopodobnie masz do czynienia z zaparciami.
Co powoduje zaparcia?
Zaparcia zwykle nie są dużym problemem, ale mogą być niewygodne. Oto siedem najczęstszych rzeczy, które przyczyniają się do zaparcia.
- Za mało wody. Woda pomaga układowi trawiennemu, utrzymując jego prawidłowe funkcjonowanie.
- Brak ćwiczeń. Brak ćwiczeń jest istotną przyczyną zaparć. Kiedy ćwiczysz, twoje serce i częstości oddechów nabierają tempa, a to powoduje, że twój układ trawienny, szczególnie jelito, pracuje lepiej.
- Stres. Twój mózg i jelita są połączone. Kiedy czujesz się zdenerwowany, możesz odczuwać to w jelitach. Czujesz ucisk w żołądku i tracisz apetyt. Wpływ stresu i lęku na jelita jest czymś, co lekarze dopiero zaczynają rozumieć lepiej. Możesz mieć biegunkę, gdy jesteś nerwowy, co zaburza regularność wypróżnień i powoduje zaparcia.
- Zbyt wiele środków przeczyszczających. Nadużywanie środków przeczyszczających może uzależnić cię od wypróżnień. Może to spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Są to poważne skutki uboczne i powinieneś znaleźć wydrowe sposoby stymulowania wypróżnień.
- Niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy spowalnia naturalne funkcje organizmu. Jednym z efektów ubocznych jest zaparcie. Brak odpowiedniego hormonu tarczycy powoduje spowolnienie mięśni jelitowych.
- Zmiany w diecie. Jeśli podróżujesz lub jesteś na wakacjach, możesz mieć zaparcia. Nagła zmiana diety i modyfikacja czynności wpływa na twoje odżywianie. Możesz nie jeść tak zdrowo, jak zwykle, lub jeść mniej. Wszystkie te rzeczy wpływają na układ trawienny, co z kolei zaburza czynność jelit.
- Niewystarczające spożycie błonnika. Fibra powiększa stolec, zmiękcza go i ułatwia przechodzenie, aby nie zaparć. Włókniste pokarmy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego, zdrowego wypróżniania się.
Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uzyskać natychmiastową ulgę. Utrzymanie zdrowej diety z ćwiczeniami i nawadnianie może pomóc w zapobieganiu zaparciom w przyszłości. Dobre zdrowie układu pokarmowego bez zaparć oznacza, że jesz dużo błonnika, pijesz dużo wody i codziennie jesz owoce i warzywa.
Czytaj też:
Co twój stolec mówi o twoim zdrowiu? O to wszyscy wstydzą się zapytać
Komentarze