Oleje mogą zmniejszyć chęć drapania się, co może zapobiec infekcjom. Dzieje się tak, ponieważ uporczywe drapanie miejsca po ukąszeniu przez owada może otworzyć ranę, która umożliwia bakteriom przedostanie się do organizmu. Olejki eteryczne mogą pomóc przy ukąszeniach owadów na kilka sposobów.
Czytaj też:
Czy komary mogą przenosić koronawirusa?
Szybkie fakty na temat stosowania olejków eterycznych na ukąszenia
- Niezbędne jest rozcieńczenie olejków eterycznych olejem nośnikowym, takim jak olej roślinny
- Olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji
- Oleje przeciwzapalne mogą zmienić sposób, w jaki organizm reaguje na ukąszenia owadów, poprzez zmniejszenie swędzenia
- Osoby zmagające się z reakcjami alergicznymi powinny unikać olejków eterycznych. Olejki eteryczne mogą u niektórych osób wywołać atak astmy.
Oleje, jakie można zastosować
Olejek miętowy może pomóc przy pieczeniu i swędzeniu po ukąszeniach owadów.
Każde ugryzienie przez może ulec infekcji, zwłaszcza jeśli zostanie zadrapane lub pozostawi otwartą ranę, jak to ma miejsce w przypadku niektórych użądleń. U osób, które mają łagodną reakcję skórną – jak wiele osób ma w przypadku ukąszeń komarów i mrówek – stosowanie tych olejów może być korzystne.
Zawsze mieszaj olejek eteryczny z olejem nośnikowym i nie nakładaj bezpośrednio na skórę.
Olejki z mięty pieprzowej i mentolu
Olejki z mięty pieprzowej wywołują uczucie chłodzenia na skórze. Może to pomóc przy odczuwaniu pieczenia, kłucia i swędzenia spowodowanym ukąszeniami lub użądleniami. Badania sugerują, że olejek miętowy może działać przeciwbakteryjnie, zmniejszając ryzyko infekcji związanej z niektórymi ukąszeniami. Nie nakładaj olejku miętowego na uszkodzoną skórę, ponieważ może ją poparzyć lub pogorszyć jej stan. Stosuj tylko na ukąszenia komarów i inne łagodne źródła podrażnień.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego może pomóc w zapobieganiu rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów podczas ukąszenia przez owady. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, co czyni go doskonałym wyborem dla dzieci, które nie mogą się oprzeć drapaniu.
Badania pokazują również, że olejek z drzewa herbacianego może działać jako naturalny środek przeciwhistaminowy. Leki przeciwhistaminowe zmniejszają aktywność receptorów histaminowych organizmu, które mogą odgrywać rolę w reakcjach alergicznych i swędzeniu. Może to zmniejszyć obrzęk i swędzenie.
Olejek lawendowy
Jest znany najlepiej ze swoich właściwości poprawiających nastrój i uspokajających. Olejek lawendowy może również pomóc zmniejszyć ból i swędzenie po ukąszeniach owadów. Lawenda może też złagodzić ból spowodowany ukąszeniami i użądleniami przez owady, takie jak mrówki i pszczoły.
Olejek z trawy cytrynowej
Według niektórych źródeł działanie przeciwbakteryjne olejku z trawy cytrynowej może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się niektórych chorób przenoszonych przez owady. Badania opublikowane w 2014 roku wykazały również, że związek znajdujący się w olejku z trawy cytrynowej może mieć właściwości przeciwzapalne. Zapalenie jest głównym źródłem bólu i swędzenia po ukąszeniach i użądleniach owadów. Zmniejszając stan zapalny, olejek z trawy cytrynowej może sprawić, że ukąszenia będą mniej bolesne.
Olejek kamforowy
Olejek kamforowy może wywoływać przyjemne uczucie rozgrzewania na skórze, co może pomóc zniwelować swędzenie spowodowane niektórymi ukąszeniami owadów. Jeśli jednak ugryzienie pali, a nie swędzi, należy unikać kamfory, ponieważ może to pogorszyć odczucia.
Olejek rumiankowy
Rumianek jest od dawna ceniony w tradycyjnej medycynie ze względu na swoje właściwości kojące. Te właściwości mogą również pomóc w swędzeniu związanym z ukąszeniami i użądleniami owadów. Kilka badań wykazało, że rumianek ma właściwości przeciwzapalne. Oznacza to, że może pomóc w łagodnych reakcjach alergicznych, a także swędzeniu i pieczeniu związanym z większością ukąszeń i użądleń owadów.
Oczar wirginijski
Oczar wirginijski nie jest, w ścisłym tego słowa znaczeniu, olejkiem eterycznym. Jest to woda destylowana z liści i łodyg oczaru wirginijskiego. Oczar wirginijski może zapobiegać infekcjom ukąszeń poprzez zwalczanie bakterii i utrzymywanie rany w czystości. Oczar wirginijski jest również stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego i siniaków. Ponieważ jest to woda, nie ma potrzeby rozcieńczania jej w oleju nośnym.
Jak używać olejków?
Olejki eteryczne mogą pełnić różne role, a badania sugerują, że powinny być stosowane jako uzupełnienie głównych metod leczenia.
Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin, takich jak zioła, kwiaty czy drzewa. Różnią się od perfum i olejków zapachowych, które często miesza się z innymi składnikami. W roślinie olejki eteryczne pełnią różne role.
W roślinach olejki eteryczne przyciągają pożyteczne owady, takie jak pszczoły, aby bronić się przed niebezpiecznymi owadami, chronić roślinę przed bakteriami i chorobami oraz wysyłać ważne sygnały chemiczne o roślinie.
Zwolennicy olejków eterycznych argumentują, że ludzie mogą czerpać korzyści z olejków eterycznych tak samo jak rośliny. Badania nad tą rozwijającą się dziedziną medycyny alternatywnej są jednak wciąż w powijakach.
Wiele badań sugeruje, że olejki eteryczne mogą być uzupełnieniem głównych metod leczenia, a nawet oferować korzyści, których nie zapewniają standardowe zabiegi. Obejmuje to leczenie ukąszeń owadów.
Czytaj też:
Kleszcze – czy spędzanie dużej ilości czasu na zewnątrz zwiększa ryzyko ukąszenia?
Nakładanie olejków eterycznych na skórę
Nałóż olejki bezpośrednio na dotknięty obszar, zgodnie z instrukcjami dołączonymi do olejku eterycznego, zgodnie z zaleceniami lekarza lub specjalisty lub zgodnie z instrukcją dotyczącą olejków eterycznych. Nigdy nie spożywaj olejków eterycznych, chyba że specjalista zaleci inaczej.
Oleje, których należy unikać
Unikaj stosowania olejków z następujących roślin po ugryzieniu przez owada lub jeśli skóra jest popękana lub podrażniona:
- korzennik lekarski
- wawrzyn szlachetny
- benzoes
- kasja
- cynamon
- goździk
-
koper włoski
- jodła
- oregano
- pietruszka
- szałwia
- świerk
- aksamitka
- tymianek.
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed nałożeniem olejków eterycznych na skórę.
Kiedy oleje to za mało
Miejsce po ukąszeniu owada może zostać zainfekowane, jeśli stanie się spuchnięte i zacznie cieknąć. Czasami olejki eteryczne nie wystarczają, aby leczyć ból i swędzenie po ukąszeniach owadów. Oto kilka innych strategii, które mogą pomóc:
- nakładanie balsamu kalaminowego na ugryzienie
- kąpiel z dodatkiem płatków owsianych
- zastosowanie miejscowego środka przeciw swędzeniu, takiego jak krem hydrokortyzonowy
- przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych.
Jeśli ugryzienie staje się bardzo spuchnięte lub zaczyna cieknąć, może to oznaczać zakażenie. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Osoby, u których występują ciężkie reakcje alergiczne, które powodują duszność, zaczerwienienie, wysypkę lub wymioty, powinny zgłosić się po pomoc doraźną. Nigdy nie używaj olejków eterycznych do leczenia reakcji alergicznej.
Czytaj też:
Ta roślina odstrasza kleszcze. Posadź ją w swoim ogrodzie