O pamięć powinno się dbać przez całe życie, nie tylko wtedy, gdy zaczynamy mieć z nią kłopot. O czym warto pamiętać? Co ma wpływ na występowanie demencji i Alzheimera, a co może pomóc utrzymać pamięć w dobrej kondycji? Odpowiedź znajdziecie w materiale:
Dieta na mózg – co powinno się w niej znaleźć?
Podstawowe paliwo dla mózgu to wysokiej jakości produkty spożywcze, które powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie.
1. Węglowodany złożone
Węglowodany złożone są dla naszego organizmu tym, czym paliwo dla samochodu. To dzięki nim możemy żyć na pełnych obrotach, uczyć się i zapamiętywać różne informacje. Stosowanie diet niskowęglowodanowych wpływa na pogorszenie pamięci i koncentracji, osłabienie refleksu, a także powoduje ogólne złe samopoczucie i przewlekłe zmęczenie. Brak energii w postaci węglowodanów złożonych zaburza pracę całego organizmu i wpływa na spowolnienie metabolizmu.
Do najlepszych źródeł węglowodanów złożonych zaliczamy:
-
pieczywo pełnoziarniste,
-
gruboziarniste kasze,
-
razowy makaron,
-
brązowy ryż,
- płatki owsiane.
Warto wiedzieć, że energia z węglowodanów złożonych uwalniana jest stopniowo, więc nie występuje w tym przypadku uczucie senności na krótko po spożytym posiłku, które związane jest z nagłym wzrostem i równie nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi.
2. Ryby morskie i słodkowodne
Ryby to jedno z podstawowych źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w naszej diecie. Bez nich nasz mózg nie jest w stanie funkcjonować na pełnych obrotach i prawidłowo się rozwijać już w okresie płodowym. Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT są tłuste ryby morskie. W mniejszej ilości wartościowe kwasy tłuszczowe znajdują się w rybach słodkowodnych, jednak i te warto włączyć do codziennej diety.
Trzeba pamiętać, że najzdrowsze są ryby pochodzące z połowów w niezanieczyszczonych wodach, a nie te z intensywnej hodowli. Ważne jest także to, w jaki sposób je przygotowujemy; unikać trzeba przede wszystkim ryb smażonych oraz wędzonych, które są źródłem soli i mogą zwierać szkodliwe substancje o potencjalnie mutagennym działaniu.
3. Orzechy i masło orzechowe
Orzechy i przygotowywane z nich masło orzechowe (naturalne, bez zbędnych dodatków np. cukru) to doskonałe wsparcie funkcjonowania mózgu. Dzięki ogromnej ilości witamin, minerałów i kwasów Omega-3 zapewniają one długo wykorzystywaną energię i pomagają dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wielu substancji odżywczych w organizmie. Choć orzechy uważane są za tuczące, to nie warto z nich rezygnować – garść orzechów włoskich dziennie, zapewnia efekty, których nie osiągniemy, stosując suplementy na pamięć i koncentrację.
4. Tłuszcze roślinne
Tłoczone na zimno oliwy i oleje to także cenne paliwo dla naszego mózgu. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E i innych antyoksydantów doskonale wspierają pracę mózgu i chronią przed rozwojem wielu chorób. Warto włączyć do diety nie tylko tradycyjnie stosowane oleje i oliwy, ale także te mniej znane, lecz równie smaczne i zdrowe np. z pestek winogron, lnu i orzechów. Co więcej, bez zdrowych tłuszczów nie może zachodzić wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin, co grozi rozwojem wielu schorzeń i nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Problemy z pamięcią mogą pojawić się w każdym wieku i nie muszą oznaczać demencji lub choroby Alzheimera. Bywa, że są wynikiem niewłaściwych nawyków i braku odpowiedniej gimnastyki umysłowej. Nie od dziś wiadomo, że rozwiązywanie krzyżówek i systematyczna nauka nowych rzeczy pozwalają utrzymać mózg w świetnej kondycji i cieszyć się dobrą pamięcią.
Problemy z pamięcią – objawy
Problemy z pamięcią występują u każdego z nas, np. z powodu braku koncentracji, rozproszenia uwagi, przemęczenia. Oto kilka przykładów problemów z pamięcią, które powszechnie występują:
-
Pamiętasz fabułę ostatnio oglądanego filmu, ale nie pamiętasz tytułu. Możesz też wyobrazić sobie twarz aktora, ale nie możesz wymyślić jego imienia.
-
Od czasu do czasu umieszczasz przedmioty codziennego użytku, takie jak klucze, okulary lub pilot w jakimś miejscu i nie możesz ich później znaleźć.
-
Nie zawsze pamiętasz to, co właśnie przeczytałeś. Jest to najprawdopodobniej problem z koncentracją, a nie problem z pamięcią.
- Twoja pamięć jest wciąż na tyle dobra, że rozpoznajesz kiedy zapominasz.
Takie krótkotrwałe, przejściowe problemy z pamięcią są zupełnie normalne i nie trzeba się nimi przejmować. Gorzej, gdy zauważymy, że nasz stan się pogarsza i zapominamy znacznie więcej rzeczy niż dotychczas. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie dokładnej i szczegółowej diagnostyki.
Mimo wszystko warto zastanowić się, czy nie popełniamy kilku podstawowych błędów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na naszą pamięć. Może się okazać, że wyeliminowanie ich rozwiąże problem. W trosce o swoje zdrowie i dobrą pamięć warto profilaktycznie zmienić styl życia.
Problemy z pamięcią a codzienne nawyki
Problemy z pamięcią mogą wynikać z uzależnienia od nikotyny. Kiedy palisz, pozbawiasz swój mózg bardzo potrzebnego tlenu, co może doprowadzić do ogólnego wrażenia rozmycia i zmniejszenia ostrości umysłu.
Zdrowa dieta, pełna składników odżywczych, dobrych tłuszczów i wysokiej jakości białka jest ważna dla zachowania dobrej pamięci. Twoje problemy mogą być spowodowane niedoborem witaminy B1 i witaminy B12. B1 można znaleźć w pełnych ziarnach i warzywach. B12 znajdziesz w wielu produktach mięsnych i mlecznych.
Jeśli regularnie sięgasz po tłuszcze trans i węglowodany proste, ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią wzrasta w twoim przypadku. Jest to najprawdopodobniej wynik nagromadzenia się blaszki miażdżycowej w mózgu, która zmniejsza przepływ krwi i dostarczanie tlenu do części mózgu, które są odpowiedzialne za dobrą pamięć.
Problemy z pamięcią występują także wtedy, gdy nasz organizm jest odwodniony. Jeśli przyjmujemy za mało wody, ten stan może się utrzymywać i pogłębiać. Warto więc jak najczęściej sięgać po butelkę z wodą.
Problemy z pamięcią a styl życia
Problemy z pamięcią mogą towarzyszyć bezsenności i być skutkiem nie wyspania. Często towarzyszy im także spadek koncentracji i skupienia. Należy więc zadbać o dobry, spokojny sen. W ciągu dnia warto wykonywać czynności w kolejności, zamiast brać na siebie kilka zadań jednocześnie. Rozproszenie uwagi sprzyja zapominaniu.
Depresja a problemy z pamięcią
Depresja jest bardzo poważną chorobą, która objawia się utratą sensu życia, myślami samobójczymi, izolacją od otoczenia, uczuciem smutku i beznadziei, spadkiem energii, problemy ze snem, a także z pamięcią. Problemy z koncentracją mogą powodować problemy z przywoływaniem doświadczeń, a także zapamiętywaniem nowych zdarzeń.
Problemy emocjonalne a pamięć
Emocjonalne problemy, w szczególności niezdolność do wyrażania prawdziwych emocji i tendencja do ukrywania uczuć ze strachu, wstydu lub uczucia dumy mogą skutkować utratą pamięci i słabą zdolnością do przypomnienia.
Używki a problemy z pamięcią
Alkohol i narkotyki mają wyjątkowo niekorzystny wpływ na komórki naszego mózgu. Szczególnie, jeśli po tego typu używki sięgamy często i przyjmujemy je w dużych ilościach. Narkotyki rekreacyjne i nielegalne substancje mogą zmieniać procesy poznawcze i zakłócać szlaki chemiczne i neurologiczne, co sprzyja problemom z pamięcią. Alkohol natomiast może wpływać na zdolność do tworzenia wspomnień.
Niedobór tiaminy a problemy z pamięcią
Tiamina jest substancją odżywczą, która metabolizuje żywność i zamienia ją w energię. To jedna z witamin z grupy B. Oprócz regulowania transferu żywności do energii, utrzymuje ona również normalne funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór tiaminy może powodować problemy z pamięcią.
Problemy z pamięcią a złe nawyki
Problemy z pamięcią mogą być także spowodowane:
-
Paleniem papierosów. Kiedy palisz, pozbawiasz swój mózg bardzo potrzebnego tlenu, co może doprowadzić do ogólnego wrażenia rozmycia i zmniejszenia ostrości umysłu.
-
Niezdrową dietą. Jeśli regularnie sięgasz po tłuszcze trans i węglowodany proste, ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią wzrasta. Jest to najprawdopodobniej wynik nagromadzenia się blaszki miażdżycowej w mózgu, która zmniejsza przepływ krwi i dostarczanie tlenu do części mózgu, które są odpowiedzialne za dobrą pamięć.
-
Niedoborem snu. Brak snu może być jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko utraty pamięci, problemów z koncentracją i normalnym funkcjonowaniem.
- Odwodnieniem. Jeśli przyjmujemy za mało wody, ten stan może się utrzymywać i pogłębiać. Warto więc jak najczęściej sięgać po butelkę z wodą.
Czytaj też:
Demencja i w konsekwencji śmierć? O ryzyku zawodowym piłkarzy