-
Masz „brudne” łokcie i kolana? To może być objaw choroby
Regularnie szorujesz łokcie i kolana, ale skóra w tych miejscach ciągle wygląda na niedomytą. Ciemne plamy nie znikają? Zobacz, o czym może świadczyć tzw. efekt brudnych kolan i łokci.
ObjawyChorobyPaulina Cywka -
Wbił ci się kleszcz? Tych rzeczy nigdy nie rób
Najlepiej kleszczy unikać, ale nie zawsze się to udaje. Jeśli kleszcz się wbił, trzeba go usunąć. Ale lista rzeczy, których nie wolno przy tym robić, jest długa.
Zabiegi -
Truskawki polskie czy zagraniczne? Ekspertka tłumaczy, jak je odróżnić i które są zdrowsze
Sezon na polskie truskawki dopiero się rozkręca, a jego szczyt przypadnie w czerwcu. Jak odróżnić truskawki polskie od truskawek zagranicznych? I czy pochodzenie owoców ma wpływ na ich wartości odżywcze?
ProduktySkładniki odżywczeKatarzyna Świerczyńska -
Czerniak skóry zbiera coraz większe żniwo. Jak uchronić się przed tym nowotworem?
Lekarze alarmują, że zachorowalność na raka skóry rośnie aż o 10 proc. rocznie. W Polsce stwierdza się każdego roku ok. 4 tys. przypadków zachorowań na czerniaka skóry. Dowiedz się, co sprzyja powstawaniu tego nowotworu i czy można się...
Choroby nowotworoweChoroby skóryMonika Witkowska -
Orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność. Podano najważniejsze daty
Orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność, których termin został wydłużony ze względu na epidemię, będą stopniowo tracić ważność. Jaka grupa osób powinna być najbardziej czujna? Podajemy najważniejsze daty.
Joanna Biegaj -
Krótsze kolejki do specjalistów? Rząd wprowadza pilotażowy program e-Konsylium
Rusza program pilotażowy e-Konsylium. To kolejna inicjatywa rządu, która – w założeniu – ma ułatwić chorym kontakt ze specjalistą. Na czym polega ten projekt? Czego mogą spodziewać się pacjenci?
Profilaktyka i leczenieOpinie i wywiadyPaulina Cywka -
Koniec pandemii COVID-19 ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ten dzień przejdzie do historii
Ostatnio miał miejsce historyczny moment, ponieważ 5 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po ponad 3 latach ogłosiła koniec pandemii COVID-19. W Polsce stan zagrożenia epidemicznego ma zostać zniesiony 1 lipca.
Opinie i wywiadyKoronawirusJoanna Biegaj -
Te objawy mogą oznaczać raka jelita grubego we wczesnym stadium. Sprawdź, czego nie wolno lekceważyć
Masz częste biegunki? Boli Cię brzuch? Te objawy wcale nie muszą wskazywać na niestrawność. Tego typu sygnały mogą świadczyć o tym, że w organizmie rozwijają się zmiany nowotworowe. Poznaj 4 początkowe objawy raka jelita grubego.
ObjawyProfilaktyka i leczenieChoroby nowotworoweChoroby układu pokarmowegoPaulina Cywka -
Choroba oparzeniowa doprowadziła do śmierci 8-letniego Kamila
Dramatyczna historia skatowanego Kamila obiegła całą Polskę. 8-letni chłopiec został skatowany przez ojczyma. Jakiś czas temu lekarze podali informację, że "problemem była choroba oparzeniowa". To ona doprowadziła do śmierci dziecka....
ChorobyJoanna Biegaj -
Zrób przegląd apteczki. Nie chodzi tylko o termin przydatności leków
Apteczka powinna być w każdym domu, biurze czy samochodzie. Ale nawet ta najlepiej wyposażona, wymaga robienia systematycznych przeglądów.
Pierwsza pomoc -
11 czynności, po których zawsze trzeba umyć ręce. Nie każdy o tym pamięta
Mycie rąk to jedna z podstawowych zasad higieny. Ale czy wiesz, w jakich sytuacjach trzeba szczególnie zadbać o czystość dłoni?
Profilaktyka i leczeniePielęgnacja -
Posiadanie psa korzystnie wpływa na zdrowie. Zyskuje na tym szczególnie serce!
Posiadanie psa to nie tylko odpowiedzialność i obowiązki związane z opieką nad pupilem. Naukowcy dowodzą, że także chroni serce przed chorobami. Ponadto poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne.
Aktywność fizycznaChoroby sercowo-naczyniowe -
Częste drzemki to sygnał ostrzegawczy. Mogą oznaczać ryzyko nadciśnienia i udaru mózgu
Wiele badań mówi o tym, że sen ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Czy wbrew utartym przekonaniom może świadczyć o czymś złym? Tak – ci, którzy decydują się na regularne drzemki, powinni być czujni, bo z ich zdrowiem może dziać się...
Doniesienia naukoweObjawyJoanna Biegaj -
Mówią, że chcieliby zniknąć. Nastolatkowie w kryzysie
Bezradność i poczucie samotności – to tylko dwa z wielu problemów, o których mówi raport „Młode głowy”, który powstał z inicjatywy fundacji „UNAWEZA”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kryzys psychiczny, w jakim jest mnóstwo polskich...
Opinie i wywiadyRozwój osobistyZaburzenia psychiczneAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Drzemka w ciągu dnia? Jak najbardziej, ale nie może być za długa. Co mówią ostatnie badania?
Specjaliści już od jakiegoś czasu wskazywali na pozytywne efekty popołudniowej drzemki na zdrowie. Autorzy najnowszego badania opublikowanego w kwietniu 2023 na łamach magazynu „Obesity” wiążą jednak sjesty trwające 30 minut i dłużej ze...
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Dlaczego cukrzyk może być cennym pracownikiem? Wyjaśnia diabetyczka
Osoby z cukrzycą mogą być bardzo dobrymi pracownikami, ponieważ zwykle są lepiej zorganizowane od innych. Posiadają też cenną umiejętność planowania – tego uczy ich życie z chorobą.
CukrzycaChoroby metaboliczneChoroby autoimmunologiczneOpinie i wywiadyAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Odczuwasz ból pięty przy chodzeniu? Nie ignoruj go, to może być ostroga piętowa
Przyczyną bólu pięty, który występuje przy chodzeniu lub wysiłku fizycznym, może być ostroga piętowa, czyli zwyrodnienie spowodowane długotrwałym napięciem mięśni i więzadeł. Powoduje ono silne dolegliwości bólowe i stany zapalne....
ObjawyChoroby kości i stawówMonika Witkowska -
Lekarze zoperowali mózg płodu w łonie matki. To pierwszy taki zabieg na świecie
Chirurdzy z Boston Children's Hospital i Brigham and Women's Hospital w Stanach Zjednoczonych dokonali nie lada wyczynu. Zoperowali mózg płodu w łonie matki. To pierwszy tego typu zabieg na świecie, który otwiera nowe perspektywy w...
Doniesienia naukoweZdrowie dzieckaProfilaktyka i leczeniePaulina Cywka -
Przełomowa decyzja FDA w sprawie szczepionki na RSV dla seniorów
Pierwsza na świecie szczepionka przeciw RSV dla seniorów została zatwierdzona. Pozytywna opinia wydana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) to prawdziwy przełom w walce z syncytialnym wirusem oddechowym.
Paulina Cywka -
Rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Dorośli też powinni się szczepić
Do Polski wracają niektóre choroby zakaźne. Od początku roku do 15 kwietnia zarejestrowano 276 przypadków zachorowań na krztusiec. Rok wcześniej, w analogicznym okresie, zachorowań było tylko 59.
Choroby zakaźneProfilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Budzisz się w nocy zlany potem? To może być objaw nowotworu
Chociaż pocenie się jest naturalną funkcją organizmu, to nadmierna potliwość, zwłaszcza w nocy stanowi niepokojący sygnał. Zanim jednak zaczniemy kontrolować stan naszego zdrowia, należy zwrócić uwagę czy, powodem nocnych potów nie jest...
ObjawyChoroby nowotworoweMonika Witkowska