-
„Niezwykły i nieoczekiwany wzrost liczby przypadków”. Europa ma nowy problem. 5 zgonów na papuzicę
Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat, w którym zwraca uwagę na wzrost liczby zachorowań na papuzicę, jaki odnotowano w ostatnich miesiącach. Zobacz, czy jest się czego obawiać i sprawdź, kto znajduje się w grupie ryzyka.
Strefa PacjentaObjawy -
Ten czynnik zwiększa ryzyko wystąpienia long covid. Najnowsze badania
Naukowcy odkryli kolejny czynnik, który może przyczyniać się do rozwoju long covid, czyli tzw. długiego covidu. Tym razem chodzi o stężenie pewnego składnika we krwi.
Doniesienia naukoweKoronawirusFakty o koronawirusieObjawy -
Czy półpasiec to tylko niegroźny defekt kosmetyczny? Specjalistka obala ten i inne mity na temat tej choroby
Wielu osobom półpasiec kojarzy się z wysypką i na tym koniec. Przez to może być odbierany jako jedynie defekt kosmetyczny i łagodna choroba. Z pomocą specjalistki w dziedzinie chorób zakaźnych obalamy mity na temat tego chorzenia.
Opinie i wywiadyJoanna Biegaj
-
Zaskakujące działanie szczepionek przeciw COVID-19. Mogą zmniejszać ryzyko tych poważnych chorób
W odniesieniu do szczepień przeciwko COVID-19 częstą obawą było wystąpienie ewentualnych powikłań. Teraz naukowcy odkryli jednak, że działanie takich szczepionek może być korzystne w zapobieganiu schorzeniom serca i układu krążenia.
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Eksperci: Przekonanie, że półpasiec jest błahą chorobą, to szkodliwy mit
Nawet 30 proc. osób, które zachorowały na półpasiec, cierpi później na neuralgię popółpaścową: przewlekły ból, który trudno wyleczyć. Niektóre z nich mierzą się z bólem nawet do końca życia. W grupach ryzyka ciężkiego przebiegu są osoby...
Strefa Pacjenta -
Ból niszczy mózg. Lekarz medycyny bólu: „Widzę ludzkie dramaty”
Wirus niszczy neurony; jakby je wyżerał, gdy chorujemy na półpasiec. Powikłaniem może być przewlekły ból, który może trwać nawet do końca życia. Mimo stosowania wszystkich dostępnych metod udaje się go zmniejszyć tylko u 30-40 proc....
Opinie i wywiadyProfilaktyka i leczenieKatarzyna Pinkosz
-
Specjalista chorób zakaźnych: Nie mam wątpliwości że półpasiec to ciężka choroba
Widzę tych pacjentów na oddziale zakaźnym, często mają ciężką postać półpaśca. Bardzo trudno dobrać dla nich leczenie, zwłaszcza gdy są to pacjenci starsi. Wielu chorych dotyka też neuralgia popółpaścowa. Ból związany z półpaścem jest...
Opinie i wywiadyProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaKatarzyna Pinkosz
-
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko tej choroby. Na świecie cierpi na nią 55 mln ludzi
Okazuje się, że opryszczka to nie tylko nieestetyczna i bolesna zmiana. Może ona wiązać się też z większym ryzykiem wystąpienia demencji u osób zakażonych wirusem, który ją wywołuje.
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Rewolucja w zapisach na szczepienie przeciw COVID-19. Zmiany wchodzą w życie już dzisiaj
Do tej pory pacjent mógł skorzystać z kilku opcji zapisania się na szczepienie przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak, że po 15 lutego jedna z nich przestaje działać. O jaki sposób chodzi?
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
WHO ostrzega przed odrą i apeluje o szczepienia. W Polsce dominuje też inna choroba zakaźna
WHO ostrzega, że rośnie ryzyko zakażenia odrą, która jest najbardziej zakaźną z chorób. Dane z 2023 roku pokazują jednak, że w Polsce odnotowano też wzrost zachorowań na inne choroby zakaźne. Które z nich dominują w naszym kraju?
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
WHO ostrzega przed groźną chorobą. Ponad 30-krotny wzrost liczby zachorowań w Europie
Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. W ostatnich miesiącach znacząco zwiększyła się w Europie liczba zachorowań na odrę. Statystyki są alarmujące. WHO wzywa do podjęcia pilnych działań.
ChorobyZdrowie dzieckaStrefa Pacjenta -
Jest apel o powrót obostrzeń covidowych. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Stowarzyszenie Pacjent Europa skierowało apel do minister zdrowia o wprowadzenie ograniczeń i zasad sanitarnych w placówkach medycznych i aptekach. Odniósł się do tego rzecznik Ministerstwa Zdrowia, informując o powołaniu nowego zespołu.
Profilaktyka i leczenieStrefa PacjentaJoanna Biegaj
-
Nie wszędzie da się zaszczepić nastolatka przeciwko COVID-19. Na co rodzice powinni zwrócić uwagę?
Okazuje się, że nastolatek poniżej 18. roku życia nie może być zaszczepiony przeciwko koronawirusowi w każdym punkcie szczepień. Tłumaczymy, gdzie może się to odbyć i z czego wynika ta zmiana.
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Coraz więcej zakażeń wirusem RSV wśród najmłodszych. Szpitale pękają w szwach
Wirus RSV powoduje zakażenie górnych dróg oddechowych. Szczególnie zagraża osobom z niską odpornością. Aktualnie w Polsce obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań wśród dzieci. Tłumaczymy, jakie są objawy zakażenia i jak się przed nim...
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Dr Grzesiowski o COVID-19 w Polsce: „Tych zachorowań możemy mieć w tej chwili 50 tys., a może nawet 100 tys. dziennie”
Jak wygląda aktualna sytuacja związana z COVID-19 w naszym kraju? Okazuje się, że jest znacznie gorzej, niż pokazują to oficjalne statystyki. Dla „Wprost” wypowiedział się w tej kwestii dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert NRL ds....
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Ciężkie zakażenie COVID-19 może zwiększać ryzyko innej, poważnej choroby. Najnowsze badania
Badacze odkryli, że poważne zakażenie COVID-19 może zwiększać ryzyko wystąpienia schizofrenii. Naukowcy mają przypuszczenia, co jest tego przyczyną.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj
-
Ważna zmiana w refundacji jednej szczepionki. Jest znacznie taniej, ale tylko dla tej grupy osób
Od 1 stycznia 2024 roku seniorzy mogą skorzystać z refundacji na szczepionkę przeciwko półpaścowi. Dotyczy to jednak określonej grupy osób, która spełnia konkretne wymagania. Tłumaczymy, o kogo dokładnie chodzi i jakie są zasady...
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Tajemnicza wysypka uziemiła dzieci w domu przed świętami. Czy rumień zakaźny jest groźny?
Coraz więcej przypadków rumienia zakaźnego u dzieci. Z uwagi na to, że jest to typowa „wirusówka”, placówki apelują, aby nie przyprowadzać pociech do szkół i przedszkoli. Jak objawia się ta choroba i czy jest groźna?
Zdrowie dzieckaStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Tylko w ciągu 3 dni COVID-19 zabił w Polsce blisko 100 osób
Przez 3 dni prawie 100 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. W tym samym czasie przybyło 7211 nowych infekcji COVID-19. Wirus jest aktywny, dlatego warto uważać na niego zwłaszcza przed świętami.
KoronawirusStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Wysyp szkarlatyny w szkołach i przedszkolach. Placówki apelują: „Nie przyprowadzajcie chorego bąbelka”
Od początku roku do połowy grudnia w Polsce zarejestrowano 41 579 przypadków szkarlatyny. To o ponad 30 tysięcy więcej niż rok temu o tej samej porze. Nauczyciele apelują do rodziców, aby nie przyprowadzali do placówek chorych dzieci.
Strefa PacjentaZdrowie dzieckaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Coraz więcej Polaków umiera z powodu COVID-19. Przed świętami ponad 4 tys. zakażeń
4160 zachorowań na COVID-19 i 35 przypadków śmiertelnych – dobowy raport rządowy na kilka dni przed świętami nie pozostawia złudzeń. Koronawirus grasuje i zaraża coraz więcej Polaków.
KoronawirusStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz