-
Poparzenie pokrzywą – czy jest zdrowe? Jak łagodzić jego objawy?
Latem nietrudno o poparzenie pokrzywą. Zwykły spacer może zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Sprawdź, co zrobić, by sobie z nimi poradzić.
Strefa PacjentaPaulina Cywka
-
Szczurza gorączka – przebieg choroby i leczenie. Inne schorzenia wynikające kontaktu ze szczurami
Gorączka szczurza to rzadko rozpoznawana w Polsce choroba o podłożu bakteryjnym. Możemy zarazić się nią poprzez kontakt ze śliną chorego gryzonia lub zjedzenie zanieczyszczonej moczem żywności. Poznaj jej objawy i zobacz, na co trzeba...
Choroby pasożytniczeAlicja Kowalczyk
-
Rany trudno się goją? To może być objaw choroby, na którą cierpi 2,5 miliona Polaków
Zdarza się, że rany goją się dość długo i trudno. Powinno to wzbudzić niepokój, ponieważ może być objawem poważnej choroby. Mowa o cukrzycy, na którą cierpi ponad 2,5 miliona osób w naszym kraju.
Choroby cywilizacyjneCukrzycaJoanna Biegaj
-
Te błędy w toalecie popełnia większość osób. Prowadzą do wielu chorób
Większość osób popełnia te błędy w toalecie i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto poznać sedesowy savoir-vivre, dzięki któremu unikniemy poważnych chorób, w tym hemoroidów, infekcji dróg moczowych i bólów brzucha.
Strefa PacjentaChorobyProfilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Nawet sporadyczny kontakt z dymem papierosowym może wywołać raka
Naukowcy nie mają wątpliwości, że nawet jednorazowa ekspozycja na dym papierosowy może być przyczyną powstawania komórek nowotworowych w organizmie człowieka. Szczególnie narażone są dzieci.
Doniesienia naukoweZdrowie dzieckaChorobyAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Meteopatia, czyli dolegliwości związane ze zmianą pogody. Co czeka nas w najbliższym czasie?
Meteopatia, czyli nadmierna wrażliwość na zmiany pogody, potrafi niektórym skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czego możemy się spodziewać w związku z wahaniami pogodowymi w najbliższym czasie?
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Splot słoneczny – budowa, funkcje, reakcja na uderzenie
Splot słoneczny (plexus solaris) to potocznie używana nazwa splotu trzewnego, który należy do grupy głównych splotów nerwowych ludzkiego organizmu. Gdzie się znajduje i dlaczego uderzenie w splot słoneczny jest niebezpieczne? Wyjaśniamy...
Strefa PacjentaAlicja Kowalczyk
-
Ból brzucha i silne zmęczenie mogą świadczyć o raku jelita grubego
Choć ból brzucha i ciągłe zmęczenie mogą nam się kojarzyć z nieodpowiednią dietą i intensywnym trybem życia, to zdarza się, że jest to sygnał od naszego organizmu o poważnej chorobie.
Choroby nowotworoweJoanna Biegaj
-
Skurcze palców u stóp mogą wskazywać na poważne choroby. Na liście jest cukrzyca
Skurcze palców u stóp to dość powszechna dolegliwość. Nie wolno jej jednak bagatelizować. Może być bowiem objawem poważnych schorzeń.
ChorobyStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Choroba rekreacyjna. Czym jest i kogo dopada leisure sickness?
Masz wolny weekend. Wreszcie możesz odetchnąć, ale jak na złość dopadają cię różne dziwne dolegliwości i zamiast odpoczywać, zmagasz się z bólem? Tak daje o sobie znać leisure sickness, czyli w wolnym tłumaczeniu choroba rekreacyjna.
ChorobyPsychologiaPaulina Cywka
-
Nagła utrata wagi może być objawem popularnej choroby tarczycy
Choć nagła utrata wagi zazwyczaj nas cieszy, to powinna również zwiększyć naszą czujność, ponieważ może oznaczać problemy z tarczycą.
Choroby endokrynologiczneJoanna Biegaj
-
Brak siły w mięśniach i skurcze mogą świadczyć o niedoborze potasu
Jeśli odczuwasz osłabienie siły mięśni i dopadają cię skurcze, skontroluj poziom potasu. Dowiedz się, jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o niedoborze tego ważnego dla organizmu pierwiastka.
Strefa PacjentaSkładniki odżywczeMonika Witkowska
-
Ta straszna choroba była, jest i będzie, choć o niej zapominamy. „Wciąż mam przed oczami 8-letniego chłopca”
Ośmiolatek, który przez gruźlicę stracił słuch. Osoby w sile wieku dochodzące do zdrowia w małych mieszkankach bez okien. Takie obrazki zapisały się w pamięci Joanny Ładomirskiej, pielęgniarki, koordynatorki medycznej Lekarzy bez Granic...
ChorobyOpinie i wywiadyAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Ból trzustki – przyczyny, lokalizacja, leczenie
Ból trzustki trudno pomylić z bólem, który towarzyszy m.in. niestrawności. Wyjaśniamy, jak boli trzustka oraz jakie objawy wskazują na to, że mamy problemy z tym narządem gruczołowym.
ChorobyInnowacje i farmacjaProfilaktyka i leczenie -
Objawy raka trzustki można zauważyć w toalecie. Na co zwrócić uwagę?
Rak trzustki rozwija się podstępnie i nie daje specyficznych objawów. Naukowcy dowiedli jednak, że jego symptomy w niektórych przypadkach można zauważyć podczas wizyty w toalecie.
Choroby nowotworoweJoanna Biegaj
-
Być może nie wiesz, że robisz to w nocy. Od tej przypadłości boli głowa
Budzisz się z bólem głowy i wyczuwasz napięcie w okolicach twarzy, promieniujące aż do szyi? Powodem może być pewna przypadłość, na którą cierpiała między innymi Mona Liza. Ten problem dotyczy nawet 30 procent naszego społeczeństwa i ze...
ChorobyStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Guz lub wybrzuszenie na ciele mogą świadczyć o mięsaku u dzieci. Nie lekceważ objawów
Pojawiających się na kościach guzów czy wybrzuszeń na miękkich częściach ciała nie powinno się bagatelizować. Mogą być to mięsaki. Są to nowotwory rzadkie, które dotyczą często dzieci. Jakie jeszcze objawy daje ten nowotwór – wskazuje...
Choroby nowotworoweZdrowie dzieckaMonika Witkowska
-
Problemy z koncentracją mogą być objawem wysokiego cholesterolu
Problemy z koncentracją mogą wynikać z niewyspania lub przepracowania, jednak ich źródło może być też znacznie poważniejsze i wiązać się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
Choroby cywilizacyjneChoroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Problemy z jelitami to objaw niedoboru magnezu. Poznaj też inne symptomy
Chociaż najczęstszym objawem braku magnezu są kurcze łydek i problemy ze snem, to okazuje się, że nie są one jedyne. Na niedobór tego pierwiastka mogą wskazywać również problemy z jelitami.
Strefa PacjentaChorobyMonika Witkowska
-
Żółtaczka – rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Żółtaczka nie jest odrębną jednostką chorobową. To objaw towarzyszący przebiegowi różnych schorzeń. Do rozwoju żółtaczki prowadzi zwiększone stężenie bilirubiny, czyli barwnik powstającego na skutek degradacji hemoglobiny barwnika....
Choroby układu pokarmowegoChoroby krwiChoroby nowotworoweAlicja Kowalczyk
-
Utrata przytomności – przyczyny i pierwsza pomoc. Czym omdlenie różni się od zasłabnięcia?
Mdlejemy podczas koncertów, maratonów i ślubów. Do utraty przytomności często dochodzi w czasie upałów i w dusznych pomieszczeniach, w których przebywa mnóstwo ludzi. Zasłabnięcie lub omdlenie może być zarówno niegroźnym incydentem, jak...
ChorobyPierwsza pomocStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz