-
Psy lepsze niż medyczne testy? Tak wynika z nowych badań
Nie od dziś mówi się, że psy są w stanie wykryć chorych na COVID-19. Nowe badanie potwierdza, że te zwierzęta są w tym skuteczniejsze, niż znane nam testy. Do tego nie potrzebują drogiej aparatury i nie generują odpadów.
Fakty o koronawirusie -
Proteza będzie rosnąć razem z dzieckiem. Innowacyjny pomysł naukowców z Politechniki Warszawskiej
Młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad protezą dłoni, która ma „rosnąć” razem z dzieckiem. Obecnie tworzą preprototyp badawczy takiego rozwiązania
-
Czy aspartam jest rakotwórczy? Światowe organizacje zajęły stanowisko w tej sprawie
Spór o bezpieczeństwo aspartamu toczy się w przestrzeni publicznej od dawna. Teraz do sprawy odniosła się oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia, razem z innymi instytucjami. Sprawdź, jakie są ich wnioski.
Opinie i wywiadyStrefa PacjentaBezpieczeństwo żywnościPaulina Cywka -
Proteza ręki pozwala kontrolować wszystkie palce. Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję
Naukowcy opracowali innowacyjną protezę ręki, dzięki której możliwe jest kontrolowanie ruchów wszystkich palców dłoni. Odkrycie to jest przełomowe, a udało się go dokonać między innymi dzięki wykorzystaniu AI, czyli sztucznej inteligencji.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Naukowcy opracowali sposób walki z malarią. Skuteczne mają być zmodyfikowane komary
Naukowcy odkryli sposób, który może pomóc wyeliminować malarię bez zwalczania owadów, które ją przenoszą. Dzięki temu komary nadal mogłyby odgrywać istotną rolę w ekosystemie.
Choroby zakaźneChoroby pasożytniczeJoanna Biegaj -
Te zawody są bardzie narażone na zachorowanie na raka jajnika. Najnowsze badania
Każdego roku na świecie umiera ponad 114 000 kobiet z rakiem jajnika. Teraz naukowcy wzięli „pod lupę” zawody, które mogą być najbardziej narażone na ten typ nowotworu.
Choroby nowotworoweChoroby ginekologiczneJoanna Biegaj -
Immunoterapia zwiększa szansę, że rak płuca już nie wróci
Jest już zarejestrowany pierwszy lek z zakresu immunoterapii w leczeniu pooperacyjnym raka płuca. Jego zastosowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka namnażania się przetrwałych po operacji komórek nowotworowych i nawrotu choroby – mówi dr...
Opinie i wywiadyInnowacje i farmacjaStrefa PacjentaKatarzyna Pinkosz -
Roboty zrewolucjonizują okulistykę? Pojawiła się szansa dla wielu chorych
Roboty są wykorzystywane w medycynie od dawna. Ostatnio przeprowadzone badania pokazują, że maszyny mogą wspomóc lekarzy nie tylko podczas operacji, ale również robienia zastrzyków do oka, które wymagają bardzo dużej precyzji.
ZabiegiChoroby oczu i wady wzrokuPaulina Cywka -
Zanieczyszczenie powietrza a występowanie ADHD u dzieci. Naukowcy znaleźli związek
Okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne. Najnowsze wyniki badań potwierdzają związek między smogiem a występowaniem ADHD u dzieci.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Duże wahania poziomu cholesterolu i trójglicerydów to większe ryzyko alzheimera
Zbyt wysokie stężenie cholesterolu całkowitego może zwiększać ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń. Okazuje się, że groźne są również wahania poziomu tego związku we krwi. Mają bowiem mają związek z zaburzeniami poznawczymi – jak...
Choroby cywilizacyjneChoroby neurologicznePaulina Cywka -
ONZ i WHO ostrzegają przed ptasią grypą. Rośnie liczba ognisk epidemii, a wirus jest coraz groźniejszy
W środę ONZ wydało ostrzeżenie przed ptasią grypą. Trzy agencje wezwały kraje Europy i świata do wzmocnienia nadzoru nad fermami drobiu. Powodem jest rosnąca liczba ognisk epidemicznych, które stwarzają coraz większe zagrożenie nie tylko...
Strefa PacjentaPaulina Cywka -
Nieoczywiste sposoby na ochłodzenie organizmu podczas upału. Mało osób o nich wie
Picie wody, przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją – to tylko jedne ze sposobów ochłody podczas gorących dni. Co jeszcze możemy zrobić, żeby poczuć ulgę, gdy do Polski dotrą afrykańskie upały? To może was zaskoczyć!
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Brak snu a depresja. Wyniki badań zaskakują
Chińscy i amerykańscy naukowcy postanowili przeanalizować zależności występujące między krótkotrwałym brakiem snu a depresją. Wyniki badań zaskakują.
Choroby psychicznePaulina Cywka -
Rozwód przez sen. Naukowcy sprawdzili, dlaczego pary śpią osobno
Rozwód przez sen? Być może brzmi to absurdalnie, ale jak pokazują nowe amerykańskie badania, jednak nie jest pozbawione sensu. Okazuje się, że jakość snu ma niebagatelne znaczenie dla związku.
Związki i relacje -
Jaką najwyższą temperaturę może wytrzymać ludzki organizm? Naukowcy znają odpowiedź
Przez Polskę przechodzi teraz fala upałów. W takiej sytuacji pewnie wiele osób zastanawia się, jaka jest najwyższa temperatura, którą może wytrzymać ludzkie ciało. Naukowcy znają już odpowiedź.
Joanna Biegaj -
Innowacyjny zabieg szansą dla chorych z zaburzeniami rytmu serca
W Polsce z zaburzeniami rytmu serca zmaga się ponad milion osób. Zabieg przeprowadzony przez ekspertów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu daje chorym szansę na powrót do normalnego życia.
ZabiegiChoroby sercowo-naczynioweStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Trening siłowy może złagodzić przebieg demencji i choroby Alzheimera? Wyniki badań
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma duże znaczenie dla zachowania organizmu w dobrej kondycji przez długi czas. Może również odegrać ważną rolę w spowalnianiu choroby Alzheimera, zwłaszcza jeden rodzaj ćwiczeń.
Choroby neurologicznePaulina Cywka -
Osoby, które wcześniej wstają, są mniej narażone na depresję. Najnowsze badania
Najnowsze badania pokazują, że ci, którzy naturalnie wstają o wczesnej porze mają mniejsze ryzyko wystąpienia objawów depresji w porównaniu do „nocnych marków”.
Choroby psychiczneJoanna Biegaj -
Dziesięcioletni Wojtek otrzymał spersonalizowaną zastawkę. Pierwsza taka operacja w Polsce
Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi – jako piersi w Polsce i jedni z nielicznych w Europie – przeprowadzili zabieg wszczepienia spersonalizowanej zastawki tętnicy płucnej.
Zdrowie dzieckaProfilaktyka i leczenieZabiegiStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Smartwatche mogą wykrywać chorobę Parkinsona nawet 7 lat wcześniej
Najnowsze badania dają nadzieję na wcześniejsze wykrywanie choroby Parkinsona. Dzięki użyciu smartwatchy zdaje się to być możliwe nawet na 7 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby.
ChorobyJoanna Biegaj -
„Niestety pigułka na starość nie istnieje”. Rozmowa z geriatrą dr Judytą Samul-Jastrzębską
Rozwój nowoczesnej opieki zdrowotnej, szczepienia ochronne, poprawa warunków socjoekonomicznych – wszystkie te czynniki sprawiły, że żyjemy dłużej niż trzydzieści czy czterdzieści lat temu. Niestety postęp postawił przed nami też pewne...
Opinie i wywiadyChorobyPaulina Cywka