-
Bicie serca wpływa na postrzeganie czasu. Zaskakujące wyniki badań
Masz niekiedy wrażenie, że wskazówki zegara biegną za wolno lub zbyt szybko? Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół ekspertów dowodzą, że może mieć ono związek z pracą układu sercowo-naczyniowego.
PsychologiaPaulina Cywka
-
Bakterie w jelitach wpływają na zdrowie mózgu. Wyniki badań
Okazuje się, że bakterie w jelitach wpływają na nasz mózg. Najnowsze badania dowodzą, że zażywanie probiotyków, czyli mikroorganizmów o potwierdzonym wpływie na zdrowie, może zapobiegać pogarszaniu się sprawności mózgu.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Zielono robi się w szpitalnych głowach
Pierwszy zeroemisyjny szpital w Polsce to przyszłość, ale niedaleka! Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy zdaje sobie sprawę z ważnej roli środowiska w naszym życiu i ochronie...
Artykuł sponsorowany Galeria -
Ćwiczenia na obniżenie ciśnienia krwi. Wykonasz je bez wychodzenia z domu
Najnowsze badania dowodzą, że odpowiednio dobrana aktywność obniża ciśnienie tętnicze krwi. Sprawdź, o jakie ćwiczenia chodzi i wykonuj je. Nie potrzebujesz żadnych sprzętów.
Choroby sercowo-naczynioweProfilaktyka i leczenieAktywność fizycznaPaulina Cywka
-
Niewydolność serca jako przyczyna bezsenności. Udowodniono związek między tymi schorzeniami
Pacjenci z niewydolnością serca mogą cierpieć na bezsenność. Badaczom udało się ostatnio częściowo zrozumieć mechanizm, który łączy ze sobą te dwa schorzenia.
Choroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Znamy kolejny czynnik sprzyjający demencji. Może pojawić się już w młodym wieku
Demencja od dawna jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Dążą do tego, by lepiej zrozumieć i poznać tę chorobę. Niestety badania opublikowane na łamach „Journal of the American Medical Association Neurology” nie napawają optymizmem.
Choroby neurologicznePsychologiaPaulina Cywka
-
Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej? To źle wpływa na samopoczucie bliskich ci osób
Siedzący tryb życia to zmora współczesnych czasów. Z badań przeprowadzonych między innymi przez ekspertów z Uniwersytetu SWPS wynika, że brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie osoby, której dotyczy, ale również...
PsychologiaZwiązki i relacjePaulina Cywka
-
Wirus grypy typu D. Czy zagraża ludziom? Eksperci odpowiadają
Grypa typu D to stosunkowo nowa jednostka chorobowa, która występuje u świń i bydła. Czy zagraża również ludziom? „Wirus grypy typu D ma wszystko, czego potrzeba, by zarażać ludzi” – mówi jeden z naukowców.
Choroby płuc i układu oddechowegoObjawyPaulina Cywka
-
Masz problem z częstymi zaparciami? Cierpi na tym twój mózg
Zaparcia to powszechny problem. Boryka się z nim wiele osób w różnym wieku – zarówno starszych, jak i młodszych. Naukowcy dowodzą, że ta z pozoru niegroźna dolegliwość negatywnie wpływa nie tylko na pracę układu pokarmowego, ale również...
ObjawyPaulina Cywka
-
Nowa metoda leczenia nadciśnienia. Obiecujące wyniki badań
Nadciśnienie tętnicze to problem cywilizacyjny. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce cierpi na nie niespełna 10 milionów dorosłych Polaków. Na świecie choruje już ponad miliard osób między 30 a 79 rokiem życia. Teraz...
Choroby sercowo-naczynioweLekiPaulina Cywka
-
Izolacja społeczna osób starszych może zmniejszać objętość ich mózgów. Doniesienia naukowe
Kontakty społeczne i bliskość, którą za sobą niosą, potrafi zdziałać bardzo wiele w kwestii naszego zdrowia. Nie chodzi tylko o sferę psychiczną, mają wpływ również na nasz mózg.
Choroby neurologiczneJoanna Biegaj
-
Nowy lek na RSV dla niemowląt i małych dzieci zatwierdzony przez FDA
Wirus RSV może wywołać u dzieci groźne dla nich choroby. Najmłodsi pacjenci zazwyczaj muszą być hospitalizowani. FDA zatwierdziło teraz nowy lek, który ma je ochronić przed wirusem.
Zdrowie dzieckaProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Nowa metoda leczenia szansą dla chorych z migotaniem przedsionków serca
Migotanie przedsionków to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Naukowcy odkryli nową metodę leczenia tego schorzenia.
Choroby sercowo-naczynioweZabiegiPaulina Cywka
-
Wykrycie tętniaka aorty brzusznej będzie znacznie prostsze? Jest na to nadzieja!
Naukowcy z Lublina opracowali innowacyjny test, który umożliwia diagnozowanie tętniaka aorty brzusznej. Wynalazek został nagrodzony złotym medalem podczas XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Czy człowiek może „usłyszeć” ciszę? Naukowcy znają odpowiedź
Sposób, w jaki nasz mózg i umysł odbierają dźwięki z otoczenia wydaje się prosty i zrozumiały. Ale czy człowiek może usłyszeć ciszę? To pytanie zadali sobie naukowcy z Johns Hopkins University.
Opinie i wywiadyPaulina Cywka
-
Zaskakujące odkrycie w sprawie boreliozy. Płeć ma znaczenie dla przebiegu choroby
Badania opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym „International Journal of General Medicine” rzucają nowe światło na boreliozę – zarówno na przebieg choroby, jak i częstość jej występowania wśród pacjentów. Sprawdź, co udało się...
Choroby zakaźnePaulina Cywka
-
Nowa skala do oceny choroby Alzheimera. Przypomina tę do diagnozowania nowotworu
Naukowcy, którzy zajmują się chorobą Alzheimera, zaproponowali nowy sposób do diagnozowania pacjentów z tym schorzeniem. Opracowali siedmiostopniową skalę, która ma być oparta na zmianach poznawczych oraz biologicznych u osoby chorej.
Choroby neurologiczneJoanna Biegaj
-
Otyłość a depresja. Nowe wyniki badań naukowców z Finlandii
Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego w Finlandii przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę badań dotyczących powiązań między wskaźnikiem masy ciała a depresją. Starali się odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę łączy obie...
Choroby cywilizacyjneStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Późne macierzyństwo jest związane z dłuższym życiem – najnowsze badania
Późne macierzyństwo do tej pory było kojarzone głównie z pewnymi zagrożeniami. Naukowcy odkryli jednak związek między urodzeniem dziecka w starszym wieku a dłuższym życiem.
CiążaJoanna Biegaj
-
Zapalenie wyrostka robaczkowego a rak jelita grubego. Najnowsze badania
Jeśli przeszedłeś niedawno zapalenie wyrostka robaczkowego, powinieneś skontrolować stan swojego zdrowia. Wynika to ze zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.
Choroby nowotworoweJoanna Biegaj
-
Czujnik wirusów wykrywa koronawirusa w 5 minut. Czy wykryje też inne patogeny?
Stworzenie czujnika wirusów zajęło naukowcom z Washington University w St. Louis trzy lata. Detektor został skonstruowany z myślą o profilaktyce koronawirusa (SARS-CoV-2). Sensor może wykryć od 7 do 35 cząsteczek patogenu w litrze...
Koronawirus