-
Pracoholizm – problem co dziesiątej osoby w Polsce
Polacy nie uważają pracoholizmu za uzależnienie tak groźne, jak od substancji psychoaktywnych czy hazardu. Jednak jak każde, powoduje ono wymierne straty zarówno w zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Niestety, najnowsze dane wskazują,...
TerapieRozwój osobistyPsychologia -
Jak opiekować się bliskim z demencją?
Otępienie sprawia, że człowiek nieuchronnie się zmienia: trudno się z nim porozumieć, staje się pobudzony, agresywny, miewa halucynacje. Charakter tej choroby sprawia, że z jej powodu cierpi nie tylko pacjent, ale i osoby mu najbliższe,...
ChorobyPsychologia -
„Wróciłem z piekła”, „To jest efekt zażywania narkotyków”. Wstrząsające przemiany uzależnionych
Wstrząsające i przerażające – takie są zdjęcia opublikowane na facebookowym profilu „The Addict’s Diary”. Uzależnieni od środków odurzających opowiadają swoje historie i publikują zdjęcia własnych metamorfoz.
Zaburzenia psychiczneZdrowieGaleria -
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak walczyć z tym nałogiem?
Palenie papierosów jest jednym z najpopularniejszych nałogów. Niestety, równie trudno z nim walczyć. Warto jednak podjąć próbę, ponieważ palenie papierosów (także bierne) znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym przede...
Zaburzenia psychicznePsychologiaChorobyWideo -
Menopauza nie jest jedynym powodem niskiego libido u starszych kobiet. Co jeszcze?
Badanie jakościowe przeprowadzone przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine wykazało, że kobiety po sześćdziesiątce zgłaszają różne przyczyny braku libido. Wymieniły także zaburzenia seksualne partnerów.
SeksChorobyPsychologia -
Masz depresję? 35 minut ćwiczeń dziennie może ci pomóc
Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia fizycznego, ale nowe badanie pokazuje, że mogą również pomóc w ograniczeniu epizodów depresji, nawet u osób ze zwiększonym ryzykiem genetycznym.
Zaburzenia psychicznePsychologiaChorobyZdrowie -
Nie radzisz sobie z zadłużeniem? To tak jak większość Polaków
Napięcia w rodzinie, konflikty, poczucie bezsilności, a nawet stany depresyjne – to pozafinansowe problemy, jakie często towarzyszą niespłaconym zobowiązaniom. 45 proc. zadłużonych Polaków oczekiwałoby w tym zakresie wsparcia, doradztwa...
Zaburzenia psychicznePsychologiaZdrowieWideo -
5 sposobów na odnalezienie balansu między życiem prywatnym i zawodowym
Nie potrafisz sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz byłeś na wakacjach bez służbowego telefonu i laptopa? Wieczorami sprawdzasz maile? Ewidentnie brakuje ci oddechu.
TerapieRozwój osobistyZaburzenia psychiczneWideo -
Nieszczęścia w życiu wpływają na zaburzenia produkcji dopaminy
Przeciwności losu spotykają czasem każdego. Jednak okazuje się, że kiedy jest ich zbyt dużo, zaburzona zostaje produkcja dopaminy w organizmie.
Zaburzenia psychiczneChorobyZdrowie -
„Widziały gały, co brały”? Czy przemoc w związku da się przewidzieć?
Kiedy dowiadujemy się o przemocy w czyimś związku, często nie możemy się nadziwić, że ofiara nie dostrzegała niepokojących zachowań swojego kata. Czy faktycznie przemoc w związku da się przewidzieć?
Związki i relacjeTerapiePsychologiaWideo -
Czy coraz mniej lubimy seks? „Największym organem seksualnym jest mózg i to ten mózg musi być pobudzony”
Udane życie seksualne ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Wzmacnia więzi między partnerami, usprawnia system odpornościowy, odpręża i w prowadza w dobry nastrój. Trzeba tylko jednak mieć czas i chęci na bliskość.
SeksPsychologiaZwiązki i relacjeWideo -
Aplikacja przeanalizuje mowę i pomoże wykryć zaburzenia psychiczne?
Nowe technologie mogą pomóc psychiatrom w lepszym diagnozowaniu i monitorowaniu pacjentów. Nie oznacza to jednak, że klinicyści nie będą potrzebni. Innowacyjne technologie mogą być dobrym wsparciem w praktyce lekarskiej.
ChorobyZaburzenia psychicznePsychologia -
Dlaczego większość z nas je za mało owoców i warzyw? Psycholog wyjaśnia
Jak powszechnie wiadomo, spożywanie owoców i warzyw może w znaczący sposób wpłynąć na poprawę naszego zdrowia. Zwiększenie świadomości dotyczącej prawidłowego odżywania, a także upowszechnianie wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości...
ProduktySkładniki odżywczeOdżywianiePsychologia -
Wiek metrykalny a wiek biologiczny – nie każdy starzeje się tak samo
Nie każdy starzeje się tak samo - wskazują badania. Co więcej, wiek metrykalny dość rzadko jest równoznaczny z biologicznym. Naukowcy szukają coraz lepszych sposobów na ocenę tego ostatniego oraz na to, aby jak najmłodsze ciało zachować...
ChorobyBadaniaZdrowiePsychologiaUroda -
Depresja ma różne twarze. Czym jest anhedonia?
Termin „anhedonia” został wprowadzony do terminologii medycznej w 1896 roku przez francuskiego psychologa oraz filozofa Théodore-Armanda Ribota i oznacza on niezdolność do odczuwania przyjemności. Anhedonia to jeden z pierwszych objawów...
TerapieZaburzenia psychiczneZwiązki i relacjePsychologia -
Patologiczna żałoba może być niebezpieczna. Czy wiesz, jak się objawia?
Patologiczna żałoba to stan przedłużającego się smutku po staracie bliskiej osoby. Choć w przypadku straty kogoś bliskiego i wiążącego się z tym żalu oraz innych, często skrajnych i tłumionych emocji, trudno mówić o jakichkolwiek...
Zaburzenia psychiczneTerapiePsychologia -
„Tired All the Time”, czyli „zmęczony przez cały czas”. Jak bardzo niebezpieczne może być zjawisko?
Ledwo wstajesz z łóżka? W ciągu dnia brakuje ci energii? Pod koniec dnia marzysz tylko o tym, by położyć się spać, ale sen niewiele zmienia? Masz poważny problem.
ChorobyPsychologiaWideo -
Jak poznać, że uśmiech tylko maskuje depresję?
Depresja ma wiele twarzy – nie zawsze objawia się smutkiem. Choć człowiek cierpi w środku, na zewnątrz może tego nie okazywać. To niestety jedna z najtrudniejszych form depresji – bywa, że pomoc pojawia się za późno.
Zaburzenia psychiczneTerapieZwiązki i relacjePsychologiaChorobyWideo -
Co łączy depresję, lęk i zespół stresu pourazowego?
W nowym badaniu naukowcy identyfikują podobieństwa w aktywności mózgu osób z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami stresu pourazowego, zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi i zaburzeniami lękowymi.
Zaburzenia psychiczneTerapiePsychologiaChoroby -
Wybór leku na nadciśnienie może mieć wpływ na ryzyko samobójstwa
Co pewien czas naukowcy zaskakują nas swoimi odkryciami. Ostatnio okazało się, że wybór między dwoma popularnymi grupami leków na nadciśnienie może mieć wpływ na ryzyko popełnienia samobójstwa.
LekiChorobyPsychologiaMikołaj Kamiński -
Czy osoba otyła może zmagać się z anoreksją?
Anoreksja występuje we wszystkich rozmiarach, w tym w rozmiarze plus size. Co więcej, ma bardzo podobne konsekwencje dla zdrowia, jak w przypadku osób z niskim wskaźnikiem BMI.
Choroby psychiczneOdchudzanieOdżywianieTerapieZaburzenia psychicznePsychologia