-
Złośliwe nowotwory nie muszą zabijać. Naukowcy nie mają wątpliwości
Naukowcy nie mają wątpliwości, że prowadząc odpowiedni styl życia i badając się, można zapobiec wielu nowotworom złośliwym i zgonom z ich powodu. Na liście m.in. rak płuc, wątroby, żołądka, jelita grubego, szyjki macicy i piersi.
Choroby nowotworoweStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Słyszała dziwne odgłosy. Przyczyną był pająk, który zamieszkał w jej uchu
Słyszenie dziwnych odgłosów kojarzy się zwykle z zaburzeniami psychicznymi. Przyczyna tego typu problemów bywa jednak zupełnie inna i nie ma nic wspólnego z urojeniami. Za ich powstanie może odpowiadać bowiem nieproszony „gość”...
ObjawyStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Oto najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce. Najnowszy ranking
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Po raz kolejny na niechlubnym szczycie listy znalazła się Nowa Ruda.
-
Nowy lek zwalczający wirusa SARS-CoV-2. Testowany na chomikach, potem na ludziach
Najpierw były testy na chomikach, potem na ludziach. Chodzi o dopuszczony do stosowania w Japonii lek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Wkrótce ma być dostępny na szerszą skalę.
LekiChoroby zakaźneKoronawirusPacjent z koronawirusemStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Przełomowe odkrycie w leczeniu glejaka. Wszystko dzięki polskim naukowcom
Naukowcy z Bydgoszczy pracują nad bardziej skutecznymi metodami rozpoznawania glejaków. Ich odkrycie może zrewolucjonizować leczenie chorych, a co za tym idzie zwiększyć ich szanse na przeżycie.
Profilaktyka i leczenieChoroby nowotworoweBadaniaPaulina Cywka
-
Prowadzisz siedzący tryb życia? Ruszaj się tyle minut dziennie, a nie odbije się to na twoim zdrowiu
Nowe badania obalają wcześniejsze ustalenia specjalistów mówiące o tym, że nie da się zniwelować szkodliwych skutków siedzącego trybu życia. Ile minut aktywności dziennie wystarczy, by zadbać o swoje zdrowie?
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Ten rodzaj ćwiczeń spowalnia postęp choroby Parkinsona. Nowe badania zaskakują
Chińscy naukowcy odkryli sposób, by spowolnić postęp choroby Parkinsona. Najnowsze badania wykazały, że aktywność fizyczna może znacznie poprawić jakość życia pacjentów zmagających się z tym schorzeniem. Chodzi o konkretny rodzaj ćwiczeń.
Choroby neurologiczneStrefa PacjentaAktywność fizycznaPaulina Cywka
-
Nie wysypiasz się wystarczająco? Rujnujesz swoje zdrowie. Co cierpi najbardziej?
Brak odpowiedniej ilości snu skutkuje nie tylko zmęczeniem i rozdrażnieniem. Konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze i doprowadzić nawet do zawału serca. Najnowsze badania powinny być ważną przestrogą.
Choroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety? Badacze odkryli, co może być przyczyną
To, dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety, zależy od wielu czynników. Naukowcy przedstawili jednak wyniki badania, które pokazują, jak istotna może być w tym rola męskiego chromosomu Y. Dokładnie chodzi o jego utratę, do której...
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Miniaturowy implant szansą dla chorych z cukrzycą. Nowatorskie urządzenie opracowują Szwedzi
Nad urządzeniem, które może przynieść przełom w leczeniu pacjentów z cukrzycą, pracuje zespół naukowców. Przeprowadzone przez nich testy przebiegły pomyślnie. Lokalizacja mikroimplantu zaskakuje.
CukrzycaChoroby cywilizacyjneProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Ten rodzaj jogi pomoże w walce z depresją? Najnowsze badania zaskakują jego skutecznością
Najnowsze badania dowodzą, że „gorąca joga” może być skuteczną metodą leczenia dla pacjentów cierpiących na depresję. To, jak bardzo zmniejszył się stopień natężenia objawów, jest naprawdę zaskakujące. Co dokładnie wykazały badania?
Zaburzenia psychiczneProfilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Sztuczna inteligencja wsparciem w leczeniu niepłodności
Naukowcy z katowickiej kliniki opracowali własny algorytm do oceny zarodków. Potrafi dostrzec to, czego nie dostrzeże oko nawet najbardziej doświadczonego embriologa. Na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje...
Innowacje i farmacjaStrefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
To ostatni dzwonek, aby zapobiec otępieniom i chorobie Alzheimera. Jaki wiek jest graniczny?
Otępieniom można zapobiegać, trzeba tylko... chcieć – to najważniejszy wniosek z wykładu prof. Andrzeja Potemkowskiego wygłoszonego podczas Międzyuczelnianej Konferencji „Dzień Mózgu 2023” w Szczecinie.
Choroby neurologiczneProfilaktyka i leczenieKatarzyna Świerczyńska
-
Jak złagodzić lęk? Wystarczy, że będziesz to robić przez 10 minut
Lęk z wolna staje się nieodłącznym elementem naszego życia. Boimy się o siebie, o bliskich, o pracę. Odczuwanie tego typu emocji przez dłuższy czas może wywołać spore spustoszenie w organizmie. Naukowcy wskazują jednak metodę, która może...
Zaburzenia psychicznePsychologiaMedycyna alternatywnaPaulina Cywka
-
Tempo chodzenia a ryzyko przedwczesnej śmierci. Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka
Czy zwracacie uwagę na to, w jakim tempie chodzicie? Jeżeli nie – okazuje się, że to duży błąd. Najnowsze badania pokazują, że konkretny sposób chodzenia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Pierwsza taka szczepionka przeciwko meningokokom na rynku. FDA podjęła decyzję
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do obrotu pięciowalentną szczepionkę przeciwko meningokokom. Ta decyzja może przyspieszyć profilaktykę chorób wywoływanych przez te groźne bakterie.
Choroby zakaźneLekiZdrowie dzieckaProfilaktyka i leczeniePaulina Cywka
-
Probiotyki pomogą w walce z nadciśnieniem? Najnowsze badanie
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Najnowsze badanie wykazało jednak, że dwa probiotyki mogą stać się skutecznymi lekami na to schorzenie. Wyniki są naprawdę obiecujące.
Choroby sercowo-naczynioweChoroby cywilizacyjneJoanna Biegaj
-
Transplantacja – drugie życie
O problemach polskiej transplantologii mówi prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
ChorobyZabiegi -
Naukowcy badają mieszkańców Białegostoku. Cząstkowe wyniki nie są optymistyczne
Mamy epidemię otyłości brzusznej – to jeden pierwszych wniosków z badań Białystok Plus. Już ponad 2 tysiące osób wzięło udział w badaniu kohortowym prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Strefa PacjentaChoroby cywilizacyjne -
Jak wykryć wczesną otyłość? Polacy znaleźli nowe markery
Polscy naukowcy odkryli nowe markery pozwalające wykryć wczesną otyłość. Nie chodzi o same wskaźniki masy ciała, ale o to, jakie zmiany zachodzą w całym organizmie.
Choroby metaboliczneChoroby cywilizacyjne -
Spacery przed operacją? Naukowcy odkryli niezwykłą zależność
7500 tysiąca kroków może zdziałać cuda u pacjentów, którzy mają zaplanowane operacje. Wpływ spacerów na zmniejszenie powikłań związanych z zabiegiem może okazać się nieoceniony.
Profilaktyka i leczenie