-
Masz te objawy? Uważaj, mogą wskazywać na problemy z jelitami
Problemy z jelitami objawiają się w różny sposób. Niektóre symptomy łatwo zbagatelizować lub przypisać innym chorobom. Sprawdź, na co warto uważać.
ChorobyChoroby układu pokarmowegoStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Palce pałeczkowate – jak wyglądają, przyczyny, diagnostyka i dalsze postępowanie
Niektóre choroby powodują, że zmienia się wygląd naszych dłoni i stóp. Objawem, który może wskazywać m.in. na choroby układu oddechowego, choroby układu pokarmowego i choroby układu krążenia, są palce pałeczkowate (palce dobosza, palce...
ChorobyMaja Błaszczyk -
Miękki, ruchomy guzek w pachwinie? To objaw przepukliny
Elastyczna, miękka wypukłość w pachwinie, określana jako guzek, może wskazywać na przepuklinę. Sprawdź, jakie są inne objawy przepukliny pachwinowej.
Choroby mięśniMonika Witkowska -
Tak zaczyna się sepsa. Co 2,8 sekundy ktoś umiera z jej powodu
Sepsa (nazywana posocznicą) zaczyna się niewinnie, ale postępuje błyskawicznie. Zabija częściej niż rak czy zawał. Walkę wygrywają nieliczni. 13 września obchodzimy Światowy Dzień Sepsy.
ChorobyStrefa PacjentaProfilaktyka i leczenieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Sinica – najczęstsze przyczyny, objawy, rodzaje i diagnostyka
Sinica to bardzo niepokojący objaw, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Sinica pojawia się m.in. w przebiegu chorób układu krążenia i chorób układu oddechowego, wskazując na niedotlenienie organizmu. Wyróżniamy dwa...
Choroby płuc i układu oddechowegoChoroby sercowo-naczynioweAlicja Kowalczyk -
Michał Kołodziejczak nie rozpoznaje twarzy. Na czym polega prozopagnozja?
Osoby cierpiące na prozopagnozję często zastanawiają się, kim jest ta osoba i skąd ją znam. Z tym zaburzeniem zmaga się także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.
ChorobyStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Senność po posiłku – czy to objaw choroby? Sprawdź, co może oznaczać
Senność po posiłku przydarza się wielu osobom. Często jest to stan fizjologiczny, ale może też być sygnałem alarmowym, wskazującym na problemy zdrowotne. Na co może wskazywać i jak poradzić sobie z tym problem?
ChorobyMonika Witkowska -
Krwawienie po stosunku – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i dalsze postępowanie
Krwawienie po stosunku, inaczej krwawienie kontaktowe, może wskazywać na różne schorzenia w obrębie narządu rodnego. Wystąpienie krwawienia po stosunku płciowym, a także krwawień pomiędzy miesiączkami, które nie mają związku ze...
Zdrowie seksualneProblemy z seksemMaja Błaszczyk -
Maciej Miecznikowski traci słuch. Czym jest otoskleroza?
Problemy ze słuchem ma coraz więcej osób. Jedną z przyczyn tych kłopotów może być otoskleroza. Cierpi na nią m.in. Maciej Miecznikowski, wokalista zespołu „Leszcze”. Artysta pozostaje pod stałą opieką specjalistów.
Choroby laryngologiczneStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Z tą chorobą zmaga się Adele. Dlaczego korzonki atakują?
Ataki rwy kulszowej bywają tak mocno uporczywe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Przekonała się o tym znana wokalistka Adele. Co może pomóc?
ChorobyStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Mroczki przed oczami. To może być objaw migreny z aurą
Migrena z aurą to rodzaj schorzenia, w którym przed napadem bólu głowy pojawiają się różnego rodzaju objawy. Jednym z najczęstszych są mroczki przed oczami.
Choroby neurologiczneMonika Witkowska -
Azotyny w moczu – najczęstsze przyczyny, jak je wykryć, objawy infekcji
Badanie moczu może ujawnić obecność azotynów. Azotyny to związki chemiczne, które powstają w procesie metabolizowania białek. Nie znajdują się one w moczu osób, których układ moczowy jest zdrowy i funkcjonuje w prawidłowy sposób. Co...
Choroby układu moczowegoBadaniaAlicja Kowalczyk -
Fobia szkolna – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Fobia szkolna często jest traktowana jak wymówka i objaw lenistwa. Tymczasem to poważny problem. Zobacz, jak sobie z nim radzić.
PsychologiaZdrowie dzieckaProfilaktyka i leczenieRozwój dzieckaPaulina Cywka -
Odma płucna – przyczyny, objawy, rodzaje, rozpoznanie i leczenie
Odma płucna, inaczej odma opłucnowa, powstaje na skutek przedostania się do jamy opłucnej (jamy opłucnowej) powietrza lub innych gazów. Choroba może doprowadzić do zapadnięcia się jednego płuca lub obu płuc. Jakie są objawy odmy...
Choroby płuc i układu oddechowegoChorobyAlicja Kowalczyk -
Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak wyglądają dolegliwości bólowe i jakie są ich przyczyny
Ból kręgosłupa lędźwiowego pojawia się zarówno u osób młodych, jak i osób w średnim oraz podeszłym wieku. Choć najczęściej powodują go zmiany zwyrodnieniowe i przepuklina krążka międzykręgowego, to ból w kręgosłupie lędźwiowym może także...
Choroby kości i stawówAlicja Kowalczyk -
Depresja powoduje cukrzycę? Naukowcy znaleźli zależność
Czy depresja może powodować cukrzycę typu 2? Te choroby cywilizacyjne się przyciągają. Naukowcy odkryli zależność, która może ułatwić diagnozę.
Doniesienia naukoweChorobyStrefa PacjentaCukrzycaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Nowotwory u dzieci rozwijają się szybko. Poznaj pierwsze objawy
Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej niż u osób dorosłych. Ważne jest, żeby w porę dostrzec objawy, bo wczesna diagnoza daje szansę na wyleczenie.
Choroby nowotworoweZdrowie dzieckaMonika Witkowska -
Bóle wzrostowe u dzieci mogą być objawem przewlekłej choroby
Bóle wzrostowe to naturalna „przypadłość”. Okazuje się jednak, że te dolegliwości nie muszą wcale wskazywać na dojrzewanie. Mogą być objawem choroby.
Doniesienia naukoweZdrowie dzieckaRozwój dzieckaPaulina Cywka -
Całowanie psa to prosta „recepta” na choroby. Eksperci ostrzegają
Czy można całować psa? Wiele osób tak okazuje miłość pupilowi. Takie zachowanie może jednak nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.
Strefa PacjentaChorobyPaulina Cywka -
Uczulenie na płyn do płukania tkanin. Czym się objawia i jak sobie z nim radzić?
Uczulenie na płyn do płukania tkanin zdarza się dużo częściej niż kilkanaście lat temu. Jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić? Sprawdź.
Choroby alergiczneChorobyStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Legionella w warszawskim przedszkolu. Czy zagraża dzieciom?
Bakterię legionelli wykryto w warszawskim przedszkolu. Czy zagraża bezpieczeństwu dzieci? Wyjaśnia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Choroby zakaźneZdrowie dzieckaMonika Witkowska