-
Czy altruizm zwiększa nasz poziom szczęścia?
Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia, co tworzy spokojny, szczęśliwy i zadowolony mózg. Jaki wpływ ma na niego altruizm? Okazuje się, że może on zależeć od czynników finansowych.
PsychologiaRozwój osobistyBadania -
Koronawirus. Im więcej wiesz, tym gorzej śpisz?
Osoby, które oceniają siebie jako osoby posiadające dużą wiedzę na temat zagrożenia chorobą zakaźną mogą również wierzyć, że nie wiedzą wystarczająco dużo. Sugerują to nowe badania.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyTerapie -
Jak zmniejszyć stres u osób LGBT?
„Istnieją aspekty życia u osób LGBT, które mogą obniżyć poziom ich stresu” – twierdzą badacze z Michigan State University. Na co zwracają uwagę ich ostatnie badania?
PsychologiaZwiązki i relacjeRozwój osobistyBadania -
Jak wzmocnić pamięć podczas snu? Nowa metoda naukowców
Naukowcy z Weizmann twierdzą, że wykorzystanie zapachu może wzmocnić wspomnienia przechowywane w jednej z półkul mózgu. Ich eksperyment potwierdził tę teorię.
BadaniaPsychologia -
Ekspert: W nowym budżecie UE Polska będzie mogła skorzystać z miliardów euro na naukę
W budżecie UE na lata 2021-27 będzie kilkadziesiąt mld euro na finansowanie nauki w ramach programu Horyzont Europa. Z tej szansy może skorzystać też Polska – mówi w rozmowie z PAP dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech z Instytutu Studiów...
Rozwój osobisty -
Zmiana czasu może mieć konsekwencje dla organizmu. Jak się do niej przygotować?
Zwiększone ryzyko zawałów serca i udarów w poniedziałek po zmianie czasu na letni wiąże się z utratą godziny snu, a to może mieć złe konsekwencje.
PsychologiaChoroby -
Szkodliwe związki z dymu papierosowego przylegają do ciała i ubrań, a potem szkodzą innym ludziom
Przez ostatnią dekadę dym z drugiej ręki opisywany był jako resztkowe zanieczyszczenie spowodowane paleniem papierosów, które przylega do ścian i innych powierzchni w miejscach, w których wcześniej miało miejsce palenie. Na przykład...
Zaburzenia psychicznePsychologiaLeki -
Żałoba po partnerze... a rak skóry? Czy istnieje tu związek?
Naukowcy spekulują, że stres psychiczny może stanowić czynnik ryzyka zachorowania na raka skóry, czyli czerniaka. Jednak brakuje dowodów klinicznych na potwierdzenie tej tezy.
ChorobyPsychologia -
Zaburzenia lękowe i depresyjne występują częściej u dzieci z otyłością
Zaburzenia lękowe i depresyjne to najczęstsze zaburzenia psychiatryczne zarówno u dzieci jak i młodzieży. Jak wykazuje ostatnie badanie, otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka występowania tych zaburzeń u dzieci i młodzieży.
OdchudzanieZdrowie dzieckaRozwój dzieckaZaburzenia psychiczneMikołaj Kamiński
-
Szczere wyznanie byłej policjantki. „Zawsze na koniec pracy była flaszeczka do rąbnięcia”
Od 22 lat jest niepijącą alkoholiczką. Jak sama przyznaje, jej kłopoty z alkoholem zaczęły się, gdy zaczęła pracować w policji, w dochodzeniówce. – Miałam 20 lat z hakiem i tam było wielu kumpli do picia. Nikt za to nie karcił ani nie...
Zaburzenia psychiczne -
Jeśli kiedykolwiek poczułeś się gruby…
Zbliża się czas odsłaniania ramion, nóg i nadgarstków. Diety zawładną naszymi myślami. Tyle że niewiele dadzą, jeśli nie zmienimy nastawienia do własnego ciała.
OdżywianieDietyOdchudzanieProduktyPsychologiaRozwój osobistyPepsi Eliot
-
Niebawem ważna zmiana dla palaczy. Obejmie nawet 9 mln Polaków
Dziewięć milionów Polaków to palacze, z których blisko połowa sięga po papierosy mentolowe. Te wskutek unijnej dyrektywy po 20 maja całkowicie znikną z rynku. Tymczasem ponad połowa palaczy w ogóle nie jest świadoma zbliżających się...
Zaburzenia psychiczne Wideo -
Nie tylko rak płuc – jakim chorobom sprzyja palenie?
Rak płuc to nie jedyna konsekwencja palenia papierosów. Dym tytoniowy i zawarte w nim szkodliwe substancje wpływają na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów i układów, prowadząc do pogorszenia stanu zdrowia oraz rozwoju wielu...
ChorobyZaburzenia psychiczne -
Pierwszy krok w leczeniu zakupoholizmu
Niezbadane dotąd naukowo zjawisko doczekało się pierwszych kryteriów oceny. Czy nowe prace badawcze pozwolą stworzyć terapię dla zakupoholików?
Zaburzenia psychiczneBadaniaTerapie -
Buduj rezerwę poznawczą – spowolnisz starzenie się i chorobę neurologiczną
Mózg możemy rozwijać przez całe życie. Jednak im lepiej o niego zadbamy w młodości, tym większą zgromadzimy rezerwę poznawczą. Efekt jest taki, że będzie co tracić, gdy zacznie się fizjologiczny proces starzenia lub gdy dopadnie nas...
ChorobyRozwój osobistyTerapie -
Zespół niespokojnych nóg przyczynia się do samobójstw
Niektórzy uważają, że zespół niespokojnych nóg został wymyślony na potrzeby reklam suplementów diety. Jak się okazuje, ta choroba może być dużo bardziej uciążliwa, niż się dotychczas wydawało, a nawet przyczyniać się do samobójstw lub...
ChorobyZaburzenia psychiczneTerapieMikołaj Kamiński
-
Zaburzenia lękowe – co na nie wpływa?
Nowe badania przeprowadzone na dużej grupie dorosłych z Kanady wykazały czynniki, które wpływają na zaburzenia lękowe. Znalazła się w nich m.in. dieta. Co jeszcze odkryli naukowcy?
Zaburzenia psychiczneBadania -
Jak bardzo angażujesz się w swój związek? Od tego zależy poziom zadowolenia z życia
Badacze postanowili sprawdzić stopień zadowolenia z życia osób o różnym stopniu zaangażowania w związek. Wnioski okazały się bardzo istotne – i niosą wiele wskazówek dla osób, które unikają głębokich relacji z innymi.
Związki i relacje -
Koronawirus. Jak dbać o zdrowie psychiczne, by nie zwariować od nadmiaru wiadomości?
Chociaż mycie rąk nabrało teraz wartości większej niż kiedykolwiek wcześniej, w obliczu epidemii koronawirusa powinniśmy także zadbać o mózg, a raczej o zdrowie psychiczne. Jak żyć w dobie pandemii i „nie zwariować”?
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyTerapie -
Socjolożka: Im więcej mówimy o koronawirusie, tym ważniejszy nam się wydaje
Im więcej mówimy o koronawirusie, tym temat wydaje się nam ważniejszy. A im ważniejszy się on wydaje, tym więcej o nim mówimy, nakręcając histeryczne nastroje. Z tym paradoksem słabo sobie radzimy – powiedziała socjolożka dr Helena...
KoronawirusFakty o koronawirusiePsychologia -
Naukowcy: Palenie marihuany pogarsza funkcję płuc
O marihuanie w kontekście medycznym słyszymy w ostatnim czasie głównie na temat jej możliwych terapeutycznych właściwości. Samo jednak palenie marihuany jest obciążone groźnymi konsekwencjami dla zdrowia.
ChorobyZaburzenia psychiczneMikołaj Kamiński