-
Konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii: Uśpiony wirus może reaktywować się po latach
Grupa największego ryzyka zachorowania na półpasiec to osoby powyżej 50-60. roku życia, szczególnie dodatkowo obciążone chorobami przewlekłymi. Może też zachorować młodsza osoba mająca osłabiony układ odpornościowy, co wynika np. z...
Opinie i wywiadyStrefa PacjentaKatarzyna Pinkosz -
5 mln Polaków ma jedną z chorób neurologicznych. „To powinien być priorytet polityki zdrowotnej państwa”
Coraz więcej osób w Polsce choruje na choroby neurologiczne. – To może dotknąć każdego z nas. Nie jesteśmy organizacyjnie przygotowani do tego, żeby zaopiekować się tymi osobami. Neurologia powinna być priorytetem polityki zdrowotnej...
Opinie i wywiadyKatarzyna Pinkosz -
Prosty test wykryje chorobę Alzheimera nawet 20 lat wcześniej. Przełomowe badanie
Prosty test wykryje chorobę Alzheimera jeszcze zanim zacznie dawać ona objawy. Australijscy badacze opracowali szybką i bardzo prostą metodę.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Ból głowy – rodzaje, najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ból głowy nie tylko utrudnia, ale czasami wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Choć występuje w przebiegu wielu chorób, to najczęściej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Charakter bólu głowy, jego lokalizacja, a także...
ObjawyChoroby nowotworoweChoroby oczu i wady wzrokuChoroby laryngologiczneMaja Błaszczyk -
Zmarły Billy Miller cierpiał na dwie poważne choroby. Na co chorował aktor?
Billy Miller mimo młodego wieku zmagał się z wieloma różnymi schorzeniami. Aktor cierpiał m.in.na porażenie nadjądrowe. Co to za choroba i jak się objawia?
PsychologiaZaburzenia psychicznePaulina Cywka -
EEG głowy – jak wygląda badanie, kiedy je wykonać, jak się przygotować
Badanie EEG (elektroencefalografia) to bezinwazyjne badanie fal mózgowych, dzięki któremu możliwe jest różnicowanie schorzeń czynnościowych i schorzeń organicznych mózgu. Na czym polega badanie? Jak przebiega i jak się do niego przygotować?
BadaniaAlicja Kowalczyk -
Te popularne „aktywności” to większe ryzyko demencji. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Rodzaj odpoczynku może zwiększać ryzyko demencji. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma ilość czasu, jaką poświęcamy na poszczególne aktywności.
Doniesienia naukoweChoroby cywilizacyjnePaulina Cywka -
Mroczki przed oczami. To może być objaw migreny z aurą
Migrena z aurą to rodzaj schorzenia, w którym przed napadem bólu głowy pojawiają się różnego rodzaju objawy. Jednym z najczęstszych są mroczki przed oczami.
ObjawyMonika Witkowska -
Nowa przyczyna choroby Alzheimera. Zobacz, co ustalili naukowcy
Choroba Alzheimera wciąż zaskakuje badaczy. Trafili oni na nową przyczynę, która prowadzi do obumierania neuronów i rozwoju demencji.
Doniesienia naukoweChoroby cywilizacyjnePaulina Cywka -
Choroba Parkinsona może objawiać się nietypowo. Na liście m.in. zaparcia
Choroba Parkinsona zwykle kojarzy się z niezgrabnością ruchów, sztywnością mięśni czy niekontrolowanym drżeniem rąk. Schorzenie może dawać też mniej specyficzne objawy.
Doniesienia naukoweObjawyChoroby -
Wykształcenie chroni przed chorobą Alzheimera, zwłaszcza jedną grupę osób
Specjaliści prognozują, że do 2050 roku liczba pacjentów z chorobą Alzheimera wzrośnie ponad trzykrotnie. Dlatego naukowcy nie ustają w wysiłkach, by lepiej zrozumieć to groźne schorzenie i się przed nim obronić.
Doniesienia naukoweChorobyChoroby cywilizacyjnePaulina Cywka -
Naukowcy grzmią: nadużywanie gazu rozweselającego może być niebezpieczne dla zdrowia
Choć gaz rozweselający zazwyczaj kojarzony jest z gabinetem dentystycznym, to niektórzy stosują go również do celów rekreacyjnych. To jednak może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Wystarczy skan oka, by wykryć chorobę Parkinsona na kilka lat przed objawami
Chorobę Parkinsona można wykryć na siedem lat przed wystąpieniem objawów. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego i Moorfields Eye Hospital.
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenieBadaniaPaulina Cywka -
Pracujesz na zmiany? Naukowcy nie mają dobrych wieści
Praca na zmiany sprzyja zaburzeniom poznawczym. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców.
Doniesienia naukowePaulina Cywka -
Gra w futbol może zwiększać ryzyko groźnej choroby. Zaskakujące wyniki badań
Futbol amerykański wiąże się z większym ryzykiem różnego rodzaju kontuzji. Ale to niejedyne zagrożenie, jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego dokonali zaskakującego odkrycia i jak podkreślili,...
Doniesienia naukowePaulina Cywka -
Stwardnienie zanikowe boczne pojawia się zwykle po 40 roku życia. Jakie są objawy SLA?
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest niebezpieczną chorobą układu nerwowego. To właśnie z jej powodu zmarł Bryan Randall, wieloletni partner Sandry Bullock. Sprawdź, na czym dokładnie polega to schorzenie i jak się objawia.
ObjawyStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Robert Dymkowski o swojej chorobie: Wpisałem SLA w wyszukiwarkę. To był szok
Nie jestem w stanie zapiąć samodzielnie guzików, ubrać się, odkręcić butelki, umyć się – mówi Robert Dymkowski. Znany piłkarz i legenda Pogoni Szczecin ogłosił niedawno, że choruje na SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne. O pomocy, z...
Opinie i wywiadyKatarzyna Świerczyńska -
Znamy kolejny czynnik sprzyjający demencji. Może pojawić się już w młodym wieku
Demencja od dawna jest przedmiotem zainteresowania naukowców. Dążą do tego, by lepiej zrozumieć i poznać tę chorobę. Niestety badania opublikowane na łamach „Journal of the American Medical Association Neurology” nie napawają optymizmem.
Doniesienia naukowePsychologiaPaulina Cywka -
Brakuje neurologów. A prognozy są takie, że zachoruje co trzeci Polak
Nie licząc pacjentów z udarami mózgu, już teraz w Polsce jest około 5 mln chorych na choroby neurologiczne. Jednocześnie liczba neurologów jest bardzo niska. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany.
Strefa Pacjenta -
Izolacja społeczna osób starszych może zmniejszać objętość ich mózgów. Doniesienia naukowe
Kontakty społeczne i bliskość, którą za sobą niosą, potrafi zdziałać bardzo wiele w kwestii naszego zdrowia. Nie chodzi tylko o sferę psychiczną, mają wpływ również na nasz mózg.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Wodogłowie – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Wodogłowie to jedna z patologii, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Wyróżniamy wodogłowie wrodzone i nabyte. Powoduje ono zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu, czego skutkiem jest m.in....
Rozwój dzieckaZdrowie dzieckaAlicja Kowalczyk