-
Naukowcy grzmią: nadużywanie gazu rozweselającego może być niebezpieczne dla zdrowia
Choć gaz rozweselający zazwyczaj kojarzony jest z gabinetem dentystycznym, to niektórzy stosują go również do celów rekreacyjnych. To jednak może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Choroby neurologiczneJoanna Biegaj
-
Jak schudnąć w okresie menopauzy? Poznaj „talerz zdrowego odżywiania”
Menopauza to nowe i czasem trudne doświadczenie dla kobiet. Jednym z wyzwań staje się utrzymanie prawidłowej wagi ciała, co jest ważne w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. Dowiedz się jakie działania podjąć w tym okresie, aby...
OdżywianieMonika Witkowska
-
Wystarczy skan oka, by wykryć chorobę Parkinsona na kilka lat przed objawami
Chorobę Parkinsona można wykryć na siedem lat przed wystąpieniem objawów. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego i Moorfields Eye Hospital.
Choroby neurologiczneProfilaktyka i leczenieBadaniaPaulina Cywka
-
Pozwalasz dziecku na korzystanie ze smartfonu? To opóźnia jego rozwój
Widok małego dziecka z tabletem, smartfonem lub innym urządzeniem elektronicznym nikogo już nie dziwi. Wiek użytkowników sprzętów cyfrowych coraz bardziej się obniża. Z badań przeprowadzonych przez Fundację CBOS wynika, że z tego typu...
Zdrowie dzieckaCiąża i dzieckoPaulina Cywka
-
Bakterie trądzikowe są dobre dla skóry? Zaskakujące wnioski naukowców
Bakterie trądzikowe. Z czym kojarzy wam się to hasło? Nieestetycznymi wypryskami na twarzy? Macie rację. Te patogeny odpowiadają bowiem za powstawanie wstydliwych zmian na skórze. Mogą też jednak pełnić wiele pożytecznych funkcji.
ObjawyChoroby skóryPaulina Cywka
-
Najnowsze badania nad zdrowiem astronautów mogą pomóc też zwykłym ludziom
Najnowsze badania nad zdrowiem astronautów, którzy wrócili z kosmosu, w konsekwencji mogą pomóc w ich lepszej regeneracji, ale nie tylko. Wyniki tych badań mogą też przyczynić się do poprawy zdrowia zwykłych osób.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Dodajesz ten owoc do swoich koktajli? To duży błąd
Koktajle to smaczna i zwykle zdrowa przekąska. Nowe badania dowodzą jednak, że pewien popularny składnik tego typu napojów może wpłynąć negatywnie na ich wartość odżywczą. Z pewnością masz go w swojej kuchni.
ProduktySkładniki odżywczePaulina Cywka
-
Papierowe słomki groźne dla zdrowia? Wykryto w nich wieczne chemikalia
Są ekologiczną alternatywą dla słomek plastikowych. Teraz papierowe i bambusowe słomki wzięli pod lupę belgijscy naukowcy. W większości wykryli wieczne chemikalia – substancje, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie.
Bezpieczeństwo żywnościPaulina Cywka
-
Pracujesz na zmiany? Naukowcy nie mają dobrych wieści
Praca na zmiany sprzyja zaburzeniom poznawczym. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców.
Choroby neurologicznePaulina Cywka
-
Płukanie ust pomoże przewidzieć ryzyko chorób serca? Zaskakujące badania
Kanadyjscy badacze przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzenie, czy poprzez proste przepłukanie ust można ocenić ryzyko wystąpienia chorób serca.
Choroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Naukowcy przebadali skuteczność kremów z filtrem. Wyniki badania szokują
Naukowcy przebadali skuteczność kremów z filtrem. Czy te kosmetyki rzeczywiście zapewniają taką ochronę, jakiej się spodziewamy? Wyniki badania niestety nie napawają optymizmem.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Ryzyko nadciśnienia zwiększa się po przebyciu COVID-19? Naukowcy już wiedzą
Nadciśnienie tętnicze może być spowodowane otyłością, spożywaniem dużej ilości soli, ale też częstym piciem alkoholu czy paleniem papierosów. Badacze udowadniają, że wpływ może mieć także przejście zakażenia COVID-19.
Choroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Darmowy sposób na zmniejszenie ryzyka udaru. Metoda prosta i szybka
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Zespół badawczy pod kierownictwem doktora Shiha-Hsiena Sunga odkrył sposób na to, by obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby. To prosta i szybka metoda. W dodatku nic nie...
Aktywność fizycznaProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Redukcja wagi o prawie 25 procent w ciągu roku. Obiecujące badania nad nowym lekiem
Wiele osób walczących z otyłością marzy o tym, by w krótkim czasie znacznie zredukować swoją wagę. Najnowsze doniesienia badaczy pokazują, że szybkie pozbycie się wielu kilogramów może stać się realne.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Jak przedłużyć życie o 20 lat? Wprowadź do swojego życia 8 zmian
Jak sugeruje amerykańskie badanie, dzięki ośmiu zmianom w stylu życia, takim jak choćby dobre odżywianie i dobry sen, możemy zyskać ponad 20 lat życia. Okazało się też, że nawet jeśli zmiany te są wprowadzone w średnim wieku, również...
Profilaktyka i leczenieMonika Witkowska
-
Badanie krwi może pomóc we wcześniejszym rozpoznaniu aż 52 chorób. Najnowsze doniesienia
Poziomy określonych białek we krwi mogą wskazywać, czy ktoś jest bardziej podatny na rozwinięcie stanów takich jak rak, choroba serca lub stwardnienie zanikowe boczne w ciągu następnej dekady.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj
-
Długi COVID może prowadzić do niepełnosprawności. Jest groźniejszy niż rak
Długi COVID i jego skutki wciąż pozostają tajemnicą, jednak kolejne badania coraz bardziej przybliżają naukowców do jej odkrycia. Wnioski płynące z analiz nie są jednak zbyt optymistyczne.
Fakty o koronawirusieChoroby zakaźnePaulina Cywka
-
Większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 mają osoby z tej konkretnej grupy. Badania
Z najnowszego badania wynika, że przemoc stosowana w domu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę wśród jej ofiar. Takie ryzyko wzrasta wtedy o co najmniej 20 procent.
Choroby cywilizacyjneJoanna Biegaj
-
Gra w futbol może zwiększać ryzyko groźnej choroby. Zaskakujące wyniki badań
Futbol amerykański wiąże się z większym ryzykiem różnego rodzaju kontuzji. Ale to niejedyne zagrożenie, jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego dokonali zaskakującego odkrycia i jak podkreślili,...
Choroby neurologicznePaulina Cywka
-
Terapia genowa pomoże w walce z alkoholizmem? Najnowsze badania dają nadzieję
Naukowcy odkryli metodę, która mogłaby pomóc w leczeniu ciężkiego alkoholizmu. Ze względu na to, że sposób ten jest dość inwazyjny – mógłby być wykorzystywany jedynie w skrajnych przypadkach.
ChorobyJoanna Biegaj
-
Naukowcy opracowali probiotyk, który może pomóc w leczeniu stwardnienia rozsianego
Badania przeprowadzone na myszach dają nadzieję na możliwość leczenia stwardnienia rozsianego oraz innych chorób autoimmunologicznych. Wnioski naukowców są bardzo obiecujące.
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj