-
Jak pomóc osobie z bulimią? „Jest kilka naprawdę skutecznych sposobów”
Osoba, która ma bulimię bardzo rzadko mówi o sobie, że jest chora. Raczej jest przekonana, że to kwestia słabej woli, że gdyby tylko chciała, nie objadałaby się. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że to jest choroba, i to taka, z...
Choroby psychiczneOdżywianieDietyPsychologiaZaburzenia psychiczne -
Księżyc ma większy wpływ na zaburzenia snu u mężczyzn niż u kobiet. Zaskoczeni?
Szwedzkim naukowcom po raz pierwszy udało się wykazać, że Księżyc może powodować więcej problemów z zasypianiem w przypadku mężczyzn. Dlaczego panie wbrew pozorom są mniej podatne na wpływ Srebrnego Globu?
PsychologiaStyl życiaStrefa PacjentaDoniesienia naukowe -
Jak na mózg wpływa słuchanie Mozarta? Zmiany widać już po 30 sekundach
Wsłuchiwanie się przez co najmniej pół minuty w harmonijne dźwięki Sonaty D-dur na dwa fortepiany autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta może pomóc osobom cierpiącym na padaczkę lekooporną.
Doniesienia naukoweChorobyStrefa PacjentaPsychologiaWideo -
Kolega chce popełnić samobójstwo, co mu powiedzieć? „Tego słowa trzeba używać głośno”
Myślimy, że jak przy osobie z tendencjami samobójczymi powiemy słowo „samobójstwo”, to będzie ona bardziej skłonna je popełnić. Nic bardziej mylnego. Trzeba o tym mówić. Pytać, jakich tabletek chciałaby użyć. Czy kupiła już linę. Potem...
PsychologiaStrefa PacjentaSzymon Krawiec -
Samobójstwa mężczyzn, gorączka w PO, walka z religią w szkołach. Nowy „Wprost”
Marianna Schreiber i inne żony polityków, Chiny strzelają rakietami Kim Dzong Una, Talibowie boją się już jedynie kobiet, najbardziej innowacyjne polskie firmy, Mróz i TVP. W sumie ponad 300 stron do czytania.
PsychologiaSzymon Krawiec -
W jakim wieku dzieci są najczęściej prześladowane przez rówieśników?
Kiedy młodzi ludzie najczęściej spotykają się z przemocą słowną, fizyczną lub relacyjną w grupie rówieśniczej? Dr Małgorzata Wójcik z USWPS wyjaśnia, na co warto zwrócić uwagę.
Ciąża i dzieckoPsychologiaStyl życiaRozwój dziecka -
Te dyscypliny sportu sprawiają, że czujemy się najszczęśliwsi. Nowe badania
Która aktywność fizyczna najlepiej wpływa na poprawę naszego nastroju? Naukowcom udało się wykazać, co warto ćwiczyć, by lepiej się poczuć.
PsychologiaDoniesienia naukoweStyl życiaStrefa Pacjenta -
Dlaczego mamy ochotę na podjadanie smakołyków? Odkryto nieznaną przyczynę
Schemat jest prosty – widzisz apetyczne jedzenie i niemal od razu czujesz się głodny – nawet jeśli teoretycznie jesteś syty i dopiero co się najadłeś. Z jakiego powodu tak się dzieje?
Choroby psychicznePsychologiaStrefa PacjentaStyl życia -
Dziś dzień walki z wypaleniem zawodowym. Komu grozi i jak go uniknąć?
Wypalenie zawodowe jest jedną z najczęstszych reakcji organizmu na chroniczny stres i nadmierną ilość obowiązków w miejscu pracy.
Rozwój osobistyZaburzenia psychiczne -
Ile potrzeba, by się zakochać? Oto co mówi na ten temat nauka
Chociaż miłość bywa skomplikowana, naukowcy postanowili w prosty sposób znaleźć czas, który potrzebny jest do zakochania.
Związki i relacjeZdrowie seksualneStyl życia -
Czy spędzanie czasu przed komputerem szkodzi uczniom? Naukowcy obalają mity
„Negatywne skutki spędzania czasu przed komputerem w przypadku dzieci zostały przeszacowane” – twierdzi psycholog dr John K. Hewitt z University of Colorado. Nowe wyniki badań wskazują, że wpływ nowych technologii na młodych ludzi wcale...
Ciąża i dzieckoDoniesienia naukowePsychologiaStyl życiaMonika Piorun -
Co robić, by się lepiej uczyć w szkole? Ważna wskazówka dla... nauczycieli
Nie tylko pochwały za postępy w nauce mogą zdziałać cuda. Naukowcom udało się udowodnić, że dla uczniów równie ważny jest jeszcze jeden czynnik, na który mało kto zwraca uwagę. O co chodzi?
Ciąża i dzieckoDoniesienia naukowePsychologiaStyl życiaMonika Piorun -
Akupresura to stara chińska metoda łagodzenia bólu bez igieł. Czy faktycznie działa?
Akupresura to jedna z metod leczenia oraz poprawy funkcjonowania organizmu, która wywodzi się z Chin. Znana była już w starożytności jako uzupełnienie akupunktury.
TerapieZabiegi -
Co oznacza zjadanie swojej wydzieliny... z nosa? To mukofagia – zaburzenie na tle emocjonalnym
Mukofagia to dość nietypowe zaburzenie łaknienia, które objawia się zjadaniem wydzieliny z nosa. Wyjaśniamy, czym jest mukofagia i co na temat tego zaburzenia sądzą naukowcy.
Zaburzenia psychiczneChoroby psychiczneProfilaktyka i leczenie -
Waniliowy seks – co to jest i na czym polega? Czy związek i relacja mogą na nim przetrwać?
Waniliowy seks, choć brzmi dość enigmatycznie, niczym nadzwyczajnym nie jest. Wręcz przeciwnie - często nazywa się go seksem „powszednim”.
SeksZwiązki i relacjeAnna Sierant -
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Kto najczęściej je popełnia?
Balansują na krawędzi pomiędzy światem zewnętrznym a tym, co głęboko skrywają we własnym wnętrzu. Każdego dnia tylko w Polsce samobójstwo popełnia 15 osób. Wbrew pozorom w globalnych statystykach pod tym względem nie przoduje młodzież,...
PsychologiaZaburzenia psychiczneStrefa PacjentaStyl życiaMonika PiorunWideo -
Dokuczanie, wyśmiewanie, poniżanie. Plaga przemocy w szkołach. Naukowcy poznali schemat
Przemoc szkolna to powszechnie występujące zjawisko. Część dzieci zmaga się z tym problemem przez wiele lat, na różnych etapach swojej edukacji. Czy można mówić o powtarzającym się schemacie rozwoju przemocy rówieśniczej? Jak zapobiegać...
PsychologiaCiąża i dziecko -
Psycholodzy chcą pomóc uchodźcom. Ważny apel naukowców z kilku ośrodków
Żaden drut kolczasty nie sprawi, że zniknie problem z kryzysem humanitarnym, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej. Psycholodzy z UW, UJ i Polskiej Federacji Psychoterapii napisali list do premiera RP i zgłosili chęć...
PsychologiaChorobyStyl życiaStrefa Pacjenta -
Wysoka wrażliwość to dar czy przekleństwo? Co wyróżnia osoby wysoko wrażliwe?
Ludzie różnią się od siebie wrażliwością na bodźce. U niektórych osób pobudliwość układu nerwowego jest na tyle silna, że czynności i sytuacje, które dla przeciętnego człowieka wydają się czymś pozytywnie stymulującym, stanowią źródło...
PsychologiaCiąża i dziecko -
Wellbeing w pracy: chcemy lepszej opieki medycznej, zdrowych przekąsek i wolnych dni
Jak pokazują wyniki raportu Dailyfruits, pracownicy potrzebują przede wszystkim wsparcia w zakresie zdrowia. Co najbardziej sobie cenimy w pracy?
Rozwój osobistyTerapiePorady -
Wytoczyliśmy za ciężkie działa
Maseczki, przymusowa izolacja, smartfony: najpoważniejsze konsekwencje pandemii dotkną psychikę dziecka. Maseczki cały czas przypominają, że sytuacja jest wyjątkowa.
Ciąża i dzieckoRozwój dzieckaPsychologia