-
Zmarł Mariusz Stępień. Mimo dystrofii Duchenne'a, ukończył prawo na UŁ
7 lipca 2023 roku w Łodzi zmarł Mariusz Stępień. 32-latek pomimo ciężkiej choroby prowadził aktywne życie. Stał się inspiracją dla wielu osób, nie tylko w Łodzi.
Choroby -
Często korzystasz z klimatyzacji? Uważaj możesz się „nabawić” poważnych dolegliwości
Klimatyzacja w upalne, letnie dni bywa prawdziwym „błogosławieństwem”. Przynosi przyjemny chłód i poprawia komfort codziennego funkcjonowania. To dobrodziejstwo ma jednak również swoją ciemną stronę. Długotrwałe przebywanie w...
ChorobyProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Boatjumping challenge. Nowy trend na TikToku może kosztować życie
Na jednej z popularnych platform społecznościowych pojawił się nowy niebezpieczny trend – #boatjumping challenge. Ratownicy ostrzegają, że tego typu „zabawy” mogą skończyć się tragicznie. Już zbierają śmiercionośne żniwo w Stanach...
Profilaktyka i leczenieAktywność fizycznaChorobyPaulina Cywka
-
Innowacyjny zabieg szansą dla chorych z zaburzeniami rytmu serca
W Polsce z zaburzeniami rytmu serca zmaga się ponad milion osób. Zabieg przeprowadzony przez ekspertów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu daje chorym szansę na powrót do normalnego życia.
ZabiegiChoroby sercowo-naczynioweStrefa PacjentaDoniesienia naukowePaulina Cywka
-
Intymne problemy hejterów. Prof. Lew-Starowicz dla „Wprost”: Nie tylko mały członek
Hejterzy są postrzegani jako osoby bardzo agresywne, pełne zazdrości i zawiści. Niewiele natomiast wiadomo, jaka jest ich osobowość, motywacje, a jeszcze mniej jest znana ich seksualność i jej ewentualny wpływ na zachowania. Spróbuję...
Problemy z seksemSeksZdrowie seksualneZbigniew Lew-Starowicz
-
Pobyt nad morzem pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych
Dokuczają Ci częste infekcje układu oddechowego? Zastanawiasz się, czy wyjazd z rodziną nad morze to dobry pomysł? Odpowiadamy.
Profilaktyka i leczenieChorobyPsychologiaPaulina Cywka
-
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość. Jak sobie z nim radzić?
Zapalenie pęcherza moczowego (ZUM) to dość częsta przypadłość. Według statystyk większość osób w populacji zmagała się z tym problemem przynajmniej raz w życiu. Jak sobie z nim radzić i zmniejszyć ryzyko nawrotów? Sprawdź.
Choroby układu moczowegoChorobyMedycyna alternatywnaPaulina Cywka
-
To częsty objaw cukrzycy. Zobacz, czemu chce ci się jeść po posiłku
Jeśli jesteś głodny po zjedzeniu posiłku i czujesz ssanie w żołądku, to może być objaw poważnej choroby. Osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć niezaspokojony apetyt, nawet zaraz po jedzeniu. Zjawisko nosi nazwę polifagii.
ObjawyCukrzycaChorobyMonika Witkowska
-
Dziesięcioletni Wojtek otrzymał spersonalizowaną zastawkę. Pierwsza taka operacja w Polsce
Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi – jako piersi w Polsce i jedni z nielicznych w Europie – przeprowadzili zabieg wszczepienia spersonalizowanej zastawki tętnicy płucnej.
Doniesienia naukoweZdrowie dzieckaProfilaktyka i leczenieZabiegiStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Smartwatche mogą wykrywać chorobę Parkinsona nawet 7 lat wcześniej
Najnowsze badania dają nadzieję na wcześniejsze wykrywanie choroby Parkinsona. Dzięki użyciu smartwatchy zdaje się to być możliwe nawet na 7 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby.
Doniesienia naukoweChorobyJoanna Biegaj
-
Nagłe zaburzenia widzenia mogą być jednym z objawów udaru
Zaburzenia widzenia mogą sygnalizować niektóre poważne choroby, w tym między innymi udar mózgu. Może on przytrafić się każdemu. Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga pilnej pomocy medycznej.
ObjawyChorobyJoanna Biegaj
-
Szyja smartfonowa to jedna z największych „bolączek” XXI wieku. Lista objawów jest długa
Zespół szyi smartfonowej (z języka angielskiego tech-neck) określany również mianem syndromu „technicznej” lub „tekstowej” szyi to dolegliwość, którą bardzo często fundujemy sobie sami. A wszystko za sprawą spędzania długich godzin...
ChorobyStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
„Niestety pigułka na starość nie istnieje”. Rozmowa z geriatrą dr Judytą Samul-Jastrzębską
Rozwój nowoczesnej opieki zdrowotnej, szczepienia ochronne, poprawa warunków socjoekonomicznych – wszystkie te czynniki sprawiły, że żyjemy dłużej niż trzydzieści czy czterdzieści lat temu. Niestety postęp postawił przed nami też pewne...
Opinie i wywiadyChorobyDoniesienia naukowePaulina Cywka
-
Garbienie się grozi poważnymi problemami ze zdrowiem. Poznaj jego skutki
Garbienie się to dość powszechny i często bagatelizowany problem. Tymczasem lekceważenie kłopotów z przyjmowaniem właściwej postawy ciała może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
ObjawyChorobyProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Ostry brzuch – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ostry brzuch to określenie stosowane w przypadku chirurgicznych chorób jamy brzusznej o ostrym przebiegu. Ostry brzuch nie jest odrębną jednostką chorobową – to zespół objawów, które towarzyszą różnym chorobom jamy brzusznej. Wystąpienie...
ObjawyChorobyAlicja Kowalczyk
-
Objawy niedoboru witaminy PP widać na skórze. Poznaj też inne symptomy
Witamina PP, występująca również pod nazwami witamina B3 i niacyna, pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest m.in. potrzebna do właściwego funkcjonowania mózgu, układu krwionośnego oraz procesów trawiennych. Jej brak może objawiać...
ObjawyChorobySkładniki odżywczeMonika Witkowska
-
Kąpanie się w fontannach jest niebezpieczne dla zdrowia. Przeczytajcie dlaczego, a już nigdy tam nie wejdziecie
Kąpiel w fontannie miejskiej jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, niestety często wiele osób o tym zapomina. Konsekwencje tej chwili ochłody mogą być jednak bardzo poważne, zwłaszcza dla dzieci.
Strefa PacjentaZdrowie dzieckaProfilaktyka i leczenieChorobyJoanna Biegaj
-
W tym schorzeniu boli cały człowiek. „Choroby nie widać. Dopóki nie opadną nam powieki albo nie zaczniemy bełkotać"
W Polsce żyje około 9 tysięcy osób z miastenią. Mężczyźni rzadko na nią zapadają, większość chorych stanowią młode kobiety, które nie są w stanie założyć rodziny, urodzić dziecka czy pracować. Przez otoczenie często traktowane są jak...
ChorobyObjawyOpinie i wywiadyProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz
-
Czy po operacji oka można lecieć samolotem? Odpowiedź nie jest oczywista
Na wakacje przypada ci zaplanowana operacja oka? To wcale nie musi przekreślać twoich planów urlopowych. Specjalistka wyjaśnia, jak chronić oczy przed słońcem i czy latanie samolotem po operacji oka jest bezpieczne.
Choroby oczu i wady wzrokuZabiegiStrefa Pacjenta -
Lekarze wszczepili keratoprotezę niewidomemu pacjentowi. Po 40 latach odzyskał wzrok
Keratoproteza jest szansą dla pacjentów, u których doszło do utraty wzroku w poważnych wypadkach. Sztuczne rogówki zaczęły być wszczepiane w drugim miejscu w Polsce – Wojskowym Instytucie Medycznym.
ZabiegiProfilaktyka i leczenieOpinie i wywiadyChoroby oczu i wady wzrokuJoanna Biegaj
-
Demiseksualizm różni się od aseksualizmu. Co to jest i na czym polega?
Demiseksualizm jest zaliczany w poczet orientacji seksualnych. W przeciwieństwie do homo- czy heteroseksualizmu – nie został jeszcze dobrze poznany. Często bywa utożsamiany z aseksualizmem. Tłumaczymy, czym jest demiseksualność.
SeksPsychologiaPaulina Cywka