-
Mizofobia to silny lęk przed brudem i zarazkami. Przyczyny, objawy i leczenie bakteriofobii
Mizofobia (germofobia, bakcylofobia, bakteriofobia) to silny lęk przed brudem, zarazkami i zakażeniem się różnymi chorobami. Mizofobii zwykle towarzyszy nerwica natręctw, której objawem jest częste mycie rąk oraz stosowanie środków do...
Zaburzenia psychiczneAlicja Kowalczyk -
„Koszmarna” broda, „szpetny” nos. Osoba z dysmorfofobią patrzy w lustro i widzi potwora
Dysmorfofobia występuje częściej niż anoreksja. Pacjenci z zaburzeniami dysmorficznymi są przekonani, że wyglądają gorzej niż inni, choć to nieprawda. Często szukają ratunku w operacjach plastycznych.
Zaburzenia psychicznePsychologiaStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Czy depresja poporodowa dotyka też mężczyzn? To bardzo przemilczany temat
Depresja poporodowa, wbrew pozorom, nie występuje jedynie u kobiet. Cierpią na nią również ojcowie, jednak problem ten często jest pomijany i bagatelizowany – zarówno przez nich, jak i otoczenie.
CiążaJoanna Biegaj -
Depresja sezonowa – objawy, przyczyny, leczenie, powikłania
Depresja sezonowa (depresja jesienna, seasonal affective disorder, SAD) to sezonowe zaburzenie afektywne, które objawia się obniżonym nastrojem. Sezonowa depresja to stan, który powoduje uczucie smutku i przygnębienia, utrudniając...
Zaburzenia psychiczneTerapieMaja Błaszczyk -
Nastolatkowie okaleczają swoje ciała. Potrafią użyć do tego temperówki
W przeciętnej klasie trzy osoby ranią swoje ciała. Młodzi ludzie wykorzystują do tego żyletki, nożyczki, temperówki. Jak pomóc dzieciom i nastolatkom, którzy się samookaleczają?
Zaburzenia psychiczneZdrowie dzieckaObjawyAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Polscy studenci z myślami samobójczymi. Co prowadzi do kryzysu?
Zdrowie psychiczne studentów w kryzysie. Samotni, zestresowani i przytłoczeni presją ze strony otoczenia, często już na pierwszym roku rezygnują z nauki.
ObjawyPsychologiaStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
„Oddać to można butelki do skupu”. Mimo trudnej relacji, opiekuje się matką tak, że lekarze są zaskoczeni
Pan Adam, mieszkaniec gminy Kobylanka (woj. zachodniopomorskie), opiekuje się 78-letnią mamą Bożeną. – Psychicznie to ciężkie, ponieważ mieliśmy trudną relację – mówi.
Strefa PacjentaOpinie i wywiadyObjawyPsychologiaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Ultradźwięki jako „lek” na zaburzenia psychiczne? Badania pokazują ich wpływ na mózg
Czy ultradźwięki pomogą w leczeniu zaburzeń psychicznych? Wyniki najnowszych badań mogą być pierwszym krokiem w tym kierunku.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Napięcie karku to jeden z objawów stanów lękowych. Jak rozpoznać to zaburzenie?
Napięcie karku i towarzyszące mu inne objawy mogą wskazywać, że cierpisz na stany lękowe. To zaburzenie związane jest z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego.
ObjawyMonika Witkowska -
Depresja poznawcza dotyka 27 proc. chorych z obniżeniem nastroju. Jak ją rozpoznać?
Depresja to poważne i groźne schorzenie o wielu różnych „twarzach”. Sprawdź, czy znasz jej poznawcze „oblicze”. Przekonaj się, co je charakteryzuje.
Choroby cywilizacyjneObjawyPsychologiaPaulina Cywka -
Cyberchondria, czyli nowa odmiana hipochondrii. Na czym polega?
Cyberchondria jest zaburzeniem, odmianą hipochondrii. Jak ją rozpoznać, jakie daje objawy i czy można skutecznie leczyć cyberchondryka?
Profilaktyka i leczenieJoanna Biegaj -
Pierwsza tabletka na depresję poporodową. Trzeba ją brać przez dwa tygodnie
Stany Zjednoczone zatwierdziły pierwszą tabletkę na depresję poporodową. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przekazała, że pigułka ma być przyjmowana raz dziennie przez dwa tygodnie.
LekiTerapieCiąża i dziecko -
Choroba afektywna jednobiegunowa – przyczyny, objawy i leczenie
Choroba afektywna jednobiegunowa (depresja jednobiegunowa, epizod depresyjny) to zaburzenie depresyjne nawracające. Ta depresja endogenna, która nazywana jest także depresją nawracającą, diagnozowana jest, gdy u pacjentów występuje m.in....
ObjawyAlicja Kowalczyk -
Brak snu a depresja. Wyniki badań zaskakują
Chińscy i amerykańscy naukowcy postanowili przeanalizować zależności występujące między krótkotrwałym brakiem snu a depresją. Wyniki badań zaskakują.
Doniesienia naukowePaulina Cywka -
Osoby, które wcześniej wstają, są mniej narażone na depresję. Najnowsze badania
Najnowsze badania pokazują, że ci, którzy naturalnie wstają o wczesnej porze mają mniejsze ryzyko wystąpienia objawów depresji w porównaniu do „nocnych marków”.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Nowy program lekowy szansą dla osób z depresją lekooporną
Nowy program lekowy jest skierowany do osób z depresją lekooporną. Daje on nadzieję na to, że chorzy będą mogli wrócić do normalnego funkcjonowania, realizować swoje pasje i pracować.
LekiProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaJoanna Biegaj -
Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny, objawy i leczenie zaburzenia
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Pierwsze są trudne do zdiagnozowania. Choroba afektywna dwubiegunowa zmienia sposób zachowania i postrzegania...
Zaburzenia psychiczneAlicja Kowalczyk -
Z tym zaburzeniem zmaga się wiele sławnych osób. Poznaj objawy nerwicy natręctw
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zwane nerwicą natręctw dotyka około 2–3 proc. populacji. Objawia się wywołującymi lęk natrętnymi myślami i ruchami, które chorzy wykonują niezależnie od swojej woli. Często nie przyznają się do nich,...
ObjawyMonika Witkowska -
Wizyta u psychologa. Ile kosztuje prywatna opieka tego specjalisty?
Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Zmaga się z nimi ponad 25 proc. polskiego społeczeństwa. Poszukiwanie pomocy psychologicznej bywa utrudnione z uwagi na długie kolejki do specjalistów świadczących...
Strefa PacjentaZaburzenia psychicznePaulina Cywka -
Najnowsze badania pokazują, że łożysko odgrywa większą rolę w rozwoju schizofrenii niż sądzono
Naukowcy przez ponad stulecie zakładali, że geny związane z ryzykiem schizofrenii dotyczą głównie mózgu. Najnowsze badania naukowe sugerują jednak, że kluczowa może być ocena zdrowia łożyska.
Doniesienia naukoweChorobyJoanna Biegaj -
Polacy z zespołem stresu pourazowego. Nie trzeba przeżyć wojny, żeby go mieć
Nie trzeba wyjechać na wojskową misję, żeby doświadczyć zespołu stresu pourazowego. Zmaga się z nim coraz więcej Polaków. Stresorem może być pukający do drzwi windykator czy bolesne rozstanie. Przybywa też osób z zaburzeniami lękowymi. O...
Opinie i wywiadyZaburzenia psychiczneRozwój osobistyAleksandra Zalewska-Stankiewicz