-
Bieganie może działać niczym antydepresanty? Nowe wyniki badań
Bieganie może wpływać korzystnie na zdrowie psychiczne. Ta forma aktywności – jak dowodzą najnowsze badania – przynosi efekty porównywalne do działania antydepresantów. Zobacz, do jakich wniosków doszli naukowcy.
Doniesienia naukoweChoroby cywilizacyjnePsychologiaPaulina Cywka -
Samotni ludzie mają trudności z odróżnieniem prawdziwych osób od postaci fikcyjnych. Badania
Najnowsze badanie pokazało, że samotni ludzie o swoich ulubionych bohaterach filmów lub seriali myślą w podobny sposób, jak o realnie bliskich im osobach.
Związki i relacjeJoanna Biegaj -
Ze strachu przed igłą uciekają z gabinetu. Jak pokonać igłofobię?
Strach przed igłami może paraliżować do tego stopnia, że pacjenci całkowicie rezygnują z pomocy medycznej. Z tego względu aichmofobia bywa niebezpieczna.
ObjawyPsychologiaStrefa PacjentaAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Pacjent zrobił w szpitalu wystawę prac. „Było ze mną już bardzo niedobrze”
Malowanie pomogło mu w walce z chorobą, a wszystko zaczęło się od... kolorowanek. Teraz pacjent oddziału psychiatrii szczecińskiego szpitala „Zdroje” pochwalił się swoim artystycznym dorobkiem.
Strefa PacjentaTerapie -
Zmarły Billy Miller cierpiał na dwie poważne choroby. Na co chorował aktor?
Billy Miller mimo młodego wieku zmagał się z wieloma różnymi schorzeniami. Aktor cierpiał m.in.na porażenie nadjądrowe. Co to za choroba i jak się objawia?
Choroby neurologicznePsychologiaPaulina Cywka -
Ten popularny nawyk zmniejsza ryzyko depresji. Pewnie ty też to robisz
Depresja jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w Polsce i na świecie. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia? Naukowcy znaleźli na to prosty sposób. Rób to każdego dnia.
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenieOdżywianieStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Nowy czynnik ryzyka depresji u nastolatków. Zaskakujące doniesienia naukowców
Depresja to problem, z którym mierzy się coraz więcej nastolatków. Co go wywołuje? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy z King's College w Londynie. Ich odkrycie zaskakuje.
Doniesienia naukoweZdrowie dzieckaPsychologiaPaulina Cywka -
ADHD wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia depresji i innych zaburzeń psychicznych
Z najnowszych badań wynika, że chorowanie na ADHD może przyczyniać się również do wystąpienia innych zaburzeń, między innymi depresji czy anoreksji.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Ilu Polaków dokonuje zamachu na własne życie? Liczba poraża. „Samobójstwo nie jest wołaniem o pomoc”
W 2022 roku odnotowano 14,5 tysiąca zamachów na własne życie. To ponad 5 proc. więcej niż w 2021 roku. Co zrobić, by odwrócić te niechlubne statystyki? Jak pomóc osobom w kryzysie zdrowia psychicznego? Rozmawiamy o tym z lekarzem...
Opinie i wywiadyPsychologiaPaulina Cywka -
Syndrom Kasandry – czym jest i jak się objawia
Syndrom Kasandry (zwany także kompleksem Kasandry) ,to stosunkowo „młode” pojęcie. Sprawdź, co dokładnie oznacza ten termin i kogo dotyka najczęściej.
PsychologiaZwiązki i relacjePaulina Cywka -
32-letnia pielęgniarka zabijała noworodki. Ekspertka: Powiem coś, co wzbudzi sprzeciw czytelników
– Myśląc o motywacjach tej konkretnej kobiety, ale także innych seryjnych morderczyń, możemy zakładać, że do zbrodni popchnęła ją przyjemność czerpana z władzy nad innymi ludźmi, chęć zwrócenia na siebie uwagi mężczyzny, który się jej...
Krystyna Romanowska -
Palenie papierosów a zaburzenia psychiczne. Wnioski naukowców są zatrważające
Palenie tytoniu szkodzi zdrowiu. Nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że lista negatywnych skutków, jakie wywołuje nałóg, jest dłuższa niż dotychczas sądzono. Uzależnienie od nikotyny może zwiększyć ryzyko wystąpienia...
Doniesienia naukowePsychologiaPaulina Cywka -
Przeciążenie sensoryczne – czym jest i jakie są objawy przebodźcowania?
Przeciążenie sensoryczne to dość powszechna przypadłość. Dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych, ale częściej dotyka mieszkańców miast niż wsi. Sprawdź, co to jest i jak radzić sobie z przebodźcowaniem.
ObjawyStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Zaburzenia psychiczne dotkną połowę ludzi na całym świecie. Zatrważające wnioski naukowców
Z zaburzeniami psychicznymi mierzy się coraz więcej osób, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wzrasta świadomość na ten temat, a to z kolei prowadzi do lepszej diagnostyki. Badacze oszacowali, jak liczna będzie grupa ludzi, którą...
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj -
Nozofobia to paniczny strach przed chorobą. Czym różni się od hipochondrii?
Nozofobia jest obsesyjnym i irracjonalnym strachem przed zachorowaniem. Jak się objawia, jakie są jej przyczyny i czym ta przypadłość różni się od hipochondrii?
ObjawyJoanna Biegaj -
Upały mogą doprowadzić do kryzysu zdrowia psychicznego
Fala upałów nie odpuszcza. Daje się mocno we znaki mieszkańcom południowej części Europy. W Polsce też nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zobacz, jak gorąco może wpływać na zdrowie psychiczne.
PsychologiaStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny, objawy i leczenie zaburzenia
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Pierwsze są trudne do zdiagnozowania. Choroba afektywna dwubiegunowa zmienia sposób zachowania i postrzegania...
Choroby psychiczneAlicja Kowalczyk -
Psychodeliki na receptę? To możliwe. Pierwszy kraj na świecie właśnie je zalegalizował
Australia jako pierwszy kraj na świecie zalegalizowała psychodeliki w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych. Nieformalna decyzja w tej kwestii zapadła w lutym, a stosowne rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2023 roku.
Doniesienia naukoweLekiPaulina Cywka -
Ortosomnia – nowe zaburzenia snu. Co zrobić, aby się dobrze wysypiać?
Ortosomnia to nowe zaburzenie snu, które objawia się obsesją na punkcie idealnego snu. Spowodowana jest korzystaniem z różnych urządzeń, które pozwalają monitorować parametry snu. Jak objawia się ortosomnia? Czy może zaszkodzić zdrowiu?...
ChorobyAlicja Kowalczyk -
Koniec roku szkolnego? Psychiatra dziecięcy: Uff, kończymy szaleństwo!
– Dorośli mają inspekcję pracy, a dzieci? W ciągu dwóch lat mamy o 150 proc. wzrost zachowań samobójczych w grupie dzieci i młodzieży. Czy potrzebujemy więcej dowodów na to, że musi się zmienić system edukacji? Sama większa liczba...
Opinie i wywiadyRozwój dzieckaKatarzyna Pinkosz -
Dopaminowe szoty. Mroczne oblicze mediów społecznościowych
Sześciolatek, rzucający się na ziemię, w dzikim zaślepieniu walący rękami o podłogę, bo odebrano mu telefon. Mężczyzna w średnim wieku, budzący się kilka razy w nocy, by sprawdzić powiadomienia w telefonie. Starsza pani wrzucająca...
PsychologiaMarta Byczkowska-Nowak