-
Mylił żonę z kapeluszem! Jak to możliwe? Popełnianie takich „błędów” to oznaka choroby
Doktor P. wybitny muzyk i śpiewak operowy zapisał się na kartach w psychologii. Zasłynął jednak nie tylko ze swojego niezwykłego talentu. Jego „znakiem rozpoznawczym” stała się dziwna przypadłość – mylił żonę z kapeluszem.
Doniesienia naukowePaulina Cywka -
O depresji wśród nastolatków. Dlaczego nasze dzieci się tną?
Depresja i próby samobójcze wśród młodzieży to coraz większy problem. Polecamy rozmowę z autorką książki „Żyletkę noszę zawsze przy sobie”.
Opinie i wywiadyTerapieAleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Ten aromat do e-papierosów to toksyna dla płuc. Naukowy ostrzegają
Aromaty miętowe to popularny dodatek do e-papierosów. Chętnie sięga po niego wiele osób, które chcą urozmaicić „zwykłe” liquidy dostępne w sklepach i stworzyć unikatowe kompozycje smaków i zapachów. Sprawdź, jak wpływają one na organizm.
Doniesienia naukoweStrefa PacjentaChoroby płuc i układu oddechowegoPaulina Cywka -
Depresja alkoholowa – co to jest, jak się objawia i jak wygląda leczenie
Alkohol prowadzi do zmian w układzie neurologicznym, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Depresja alkoholowa jest nie tylko skutkiem nadużywania alkoholu, ale także przyczyną sięgania po tę używkę. Jakie objawy...
Maja Błaszczyk -
Czy zapach potu może leczyć? Najnowsze badania zaskakują
Pot pełni wiele ważnych funkcji. Ochładza organizm i zapobiega jego przegrzaniu. Jednak na tym jego rola się nie kończy. Okazuje się, że może również pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych.
Doniesienia naukowe -
Dzisiaj w nocy zmiana czasu z zimowego na letni. Jak to wpływa na naszą psychikę?
Zmiana czasu zimowego na letni 2023 już dzisiaj. W nocy z 25 na 26 marca po raz kolejny przestawimy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej. Wyjaśniamy, jak zmiana czasu oddziałuje na nas.
Strefa PacjentaPaulina Cywka -
Bóle fantomowe – czym są? Poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia
Bóle fantomowe to bóle odczuwane w miejscu amputowanej kończyny lub innych części ciała, które zostały poddane zabiegowi resekcji. U osób po amputacji mogą występować również inne nieprzyjemne dolegliwości np. bóle kikuta i wrażenia...
Maja Błaszczyk -
Do toalety ze smartfonem. Czy to uzależnienie? Dowiedz się, czym jest nomofobia
Typowy użytkownik smartfona sięga po telefon ponad 2600 razy dziennie. Ale są i tacy, którzy robią to dwa razy częściej. - Jeśli non stop, bez umiaru i kontroli, sprawdzamy coś w telefonie, to zdecydowanie powinna zapalić się nam...
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz -
Single (nie) z wyboru – gdy bliskość budzi lęk. Czym jest filofobia i jak ją leczyć?
Liczba singli w Polsce rośnie. Coraz więcej trzydziestolatków stawia na życie w pojedynkę. Ta decyzja nie zawsze jest jednak w pełni świadomym wyborem. Zobacz, czym jest filofobia.
Paulina Cywka -
Zespół nocnego jedzenia – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Jakie objawy wskazują na NES?
Zespół jedzenia nocnego (night eating syndrome, NES) to zaburzenie normalnego rytmu okołodobowego odżywiania, które dotyczy m.in. osób otyłych. Do jakich problemów zdrowotnych prowadzi zespół nocnego jedzenia? Kiedy można go podejrzewać?...
Maja Błaszczyk -
Bulimoreksja – przyczyny, objawy i leczenie. Poznaj najczęstsze rodzaje zaburzeń odżywiania
U chorych na bulimoreksję następują okresy nadmiernego objadania się oraz głodzenia. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny bulimoreksji oraz które objawy mogą wskazywać na to zaburzenie odżywiania.
Choroby psychiczneMaja Błaszczyk -
Nietypowe objawy, które wskazują na stres. Sprawdź, czy je znasz
Długotrwałe napięcie wywiera negatywny wpływ na wiele narządów ludzkiego organizmu. Oddziałuje między innymi na serce, żołądek i mózg. Czasem jego objawy są jednak dość nietypowe.
ObjawyPaulina Cywka -
Mobbing pozostawia rany w psychice. Do czego prowadzi terror psychiczny w pracy?
Mobbing w pracy może przyjmować różne formy – poczynając od ciągłego krytykowania, poprzez ostentacyjne ignorowanie czy wyśmiewanie, a na zlecaniu absurdalnych zadań i stosowaniu przemocy fizycznej kończąc. Jakie konsekwencje niosą za...
Paulina Cywka -
Badanie krwi jako metoda „wykrywania” lęku. Może odegrać rolę w profilaktyce zdrowia psychicznego
Naukowcy z Indiana University School of Medicine opracowali badanie krwi na obecność lęku. Test ma określać zarówno stopień jego nasilenia w czasie rzeczywistym, jak i ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych w przyszłości.
Doniesienia naukoweStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Jadłowstręt psychiczny, czyli dlaczego jedzenie staje się wrogiem? Przyczyny, objawy i leczenie anoreksji
Jadłowstręt psychiczny, inaczej anoreksja (anorexia nervosa), to coraz częściej diagnozowane zaburzenie odżywiania, które zwykle rozwija się w okresie dorastania. Jakie są najczęstsze przyczyny jadłowstrętu psychicznego? Po czym można...
Maja Błaszczyk -
Synestezja – czym jest i jak powstaje. Czy jest związana ze stanami chorobowymi?
Synestezja to wyjątkowy sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, który pozwala m.in. na barwne słyszenie. Może dotyczyć różnych narządów zmysłów. Sprawdź, co ją powoduje i czym jest synestezja.
Alicja Kowalczyk -
Dzieci w kryzysie psychicznym. Jak pomagać, jak zapobiegać?
Kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci i nastolatków to poważny problem, który nie dotyczy jedynie Polski, ale także innych krajów m.in. USA. Z roku na rok zwiększa się odsetek dzieci, które potrzebują specjalistycznego leczenia...
Ciąża i dziecko -
Jakie są objawy depresji u mężczyzn? Zwróć uwagę na te symptomy
Choć na depresję częściej chorują kobiety, to choroba ta może także rozwinąć się u mężczyzn, Jakie są najczęstsze objawy męskiej depresji?
Psychologia -
To trzy najczęstsze nałogi Polaków. Pomóc może Nałogometr
Alkohol, nikotyna, objadanie się – z tymi nałogami najczęściej zmagają się Polacy. Znamy wyniki Ogólnopolskiego Badania Nałogów 2022.
Strefa Pacjenta -
Smartfony w leczeniu zaburzeń psychicznych? Naukowcy mają wątpliwości
Zdaniem WHO technologie mobilne mogą wspomóc leczenie zaburzeń psychicznych. Badań na ten temat – z wykorzystaniem urządzeń mobilnych – jest mnóstwo, bo teoretycznie mierzyć można bardzo wiele stanów psychicznych. Ale są też pułapki,...
Terapie -
Relacje z ludźmi zmniejszają ryzyko depresji? Jest jeden warunek
Serdeczne codzienne kontakty w pracy i w rodzinie o 27 proc. redukują niebezpieczeństwo wpadnięcia w depresję – ustalili naukowcy na podstawie dokumentacji medycznej osób zatrudnionych.
Doniesienia naukoweZwiązki i relacje